Girişimcilik Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

0

Girişimcilik, oldukça beceri, sermaye ve fırsatları değerlendirmede üstün bir başarı istese de, resmi olarak evraklara da ihtiyaç duymaktadır. KOSGEB çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, aynı zamanda yeniliklere de fırsat tanımaktan geri kalmıyor. Burada sisteme kayıtlı olunması ve girişimcilik sertifikası almak istenilen şartları, ne kadar faydalı bir adım olduğunun faydaları ve detayları bulunmaktadır. Zaman hızla akarken, bazı insanlar artık kendi işlerini kurmak, yeni bir iş yeri açmak veya bağımsız bir çalışma ortamı sağlamak adına, gerekli görülen tüm engelleri ortadan kaldıracak bir dayanak ararlar. Fakat maddi fırsatların yaratılmadan bu aşamaların geçilmesi imkansızdır. Girişimcilik sertifikasının yaraları tam olarak buradan başlayıp, yüzlerce ayrıcalığa kapı aralamaktadır.

Girişimcilik Sertifikası Nedir?

KOSGEB kredileri, küçük ve orta ölçekli kurulmak istenen işlere destek olan ve geliştirilmesi katkı sağlayan bir adımdır. Bununla beraber direk olarak sunulan fikirlerin değerlendirilmesi ve bunlar arasında ciddi alanda elemelerin yapılması gerekmektedir. Girişimcilik sertifikası olması burada çok fark edecektir. Çünkü bu evrak sadece eğitim almış ve sorumlu tutuldukları tüm sınavlardan başarıyla geçmiş olan kişilere verilmektedir. Direk olarak öncelik ve tercih yapılmasında daha ön planda tutulmaktalar.

Bu sertifikaya sahip olmak için belli başlı eğitimlerden geçmeniz, şart olarak koşulmaktadır. Aksi takdir de KOSGEB bu konuda farklı kişilerle ilgilenecektir. Çünkü yıllardır yapılmakta olan hibe krediler için uygunsuz ve yersiz harcamalar söz konusu olmayacaktır. Geri ödemesiz krediden, daha yüzlerce farklı iş koluna destek sağlanmakta, takibi yapılmakta ve bu nedenle tercih edilecek olan kişilerde resmi dayanakların öncelikleri olmak zorundadır. Bu zorunlulukların eğitim almış ve ne yapmak istediği konusunda, istenilen performans ve geri dönüş aşamalarında herhangi bir problem yaşanmayacağının garantisi daha yüksek olarak kabul edilmektedir.

Girişimcilik Sertifikası Eğitimi Neleri Kapsar?

Girişimcilik sertifikası kursları, baştan sona bir işletme sahibinde olması gereken temel kavramların aktarımı, bu adımlar hakkında gereken sosyal bilgiler, üst düzey çalışmalar ve toplamda 70 saate varılan bir eğitim süresine kapsar.

Tüm teorik tanımların üzerinde durulmaktadır. İş hayatı hakkında, gerekli olan tüm yazılı bilgilerin, ne derece ve nerelerde etkili olacağı gibi çok önemli detaylar, kişiye aktarılmakta ve öğrenilmesi sağlanmaktadır. Diğer taraftan bu kadar hesaplama ve anlatımı kavramayanlar için eleme metoduna da dönüşmektedir. Asıl olarak böyle bir gerçekliğin yaşanması dolayısıyla sertifikalar istenmektedir. İş yeri sahiplerinin çalışanları arasındaki diyaloglarda nasıl davranması gerektiği bilgileri verilmektedir. İflas etmek vb. nedenlerden ötürü kapanan işletmeleri engellemek için zorunlu bilgilendirmeler arasında bulunmaktadır. Baştan sona gösterilmekte olan gayret, olabildiğince kişiye daha rahat kredi şansı sunmak olarak kayıtlara geçmektedir.

Girişimcilik kurslarının özellikleri, ilk olarak karşımıza vizyon sahibi, iş yeri sahiplerinin oluşturulması ve ne istediğini iyi bilen kimselerin desteklenmesi hedeflenmektedir. Direk olarak kurmak istediği iş hakkında görüşmelerin olumlu geçmesi, başvurulu yapılması gereken diğer kurumlardan pozitif cevaplar alınması ve harcanan emeklerin tam karşılığının alınması sağlanmaya çalışılacaktır. Çünkü böyle bir alt yapı olmadan kurulan şirketler, kesinlikle güven teşkil etmeyecektir. Yapılmakta olan çalışmalar genel olarak bakıldığında, kişisel gelişim ve teorik bilgilerden oluşmaktadır.

Çok zor ve aşılması imkânsız bir evre olarak hazırlanmamaktadır. Kendine güvenen insanların iş kurmak isteyeceği gerçeğinin yanında oldukça basit kalacaktır.böyle bir resmi evrakla, müracaatlarınızda çok daha önde ve net fikirlerle değerlendirilmelere sokulursunuz.

Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

Her resmi evrakta istenen 18 yaş sınırını aşmış olmanız, işsiz olarak gözükmeniz, ilk defa faydalanıyor olmanız ve tabi ki olumlu bir görüşe sahip olarak kurslara başvuru yapıp katılım hakkı kazanabilirsiniz. KOSGEB gelişimini sürdürürken, vatandaşlara sunmakta oldukları hizmetleri devam ettirmek zorundadır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?