Gelir Belgem Yok, Kredi Çekebilir miyim?

0

Gelir Belgem Yok, Kredi Çekebilir miyim?

Tüketicilerin merak ettiği bir konu olan çalışmadan ve sigorta olmadan bankalara kredi başvurusu yapılabilir mi? Aslında bankaların tüm ihtiyaç kredilerinde istediği belge, geriye dönük son 6 ay içerisinde sigorta priminin yatıp yatmadığıdır. Eğer bu önkoşul sağlanıyorsa gelirinizin olması şartıyla tabi ihtiyaç kredisine başvuru yapılabilir.

Sponsorlu Reklamlar

Kredi

Peki çalışmayan ve sigortası olmayan kişiler bankalardan nasıl kredi kullanabilirler?

Öncelikle çalışmıyor olsalar dahi tapusu kendi adına kayıtlı olan bir gayrimenkulden düzenli geliri varsa bununla beraber kredi başvurusunda bulunabilirler. Kendi üzerlerine kayıtlı olan mal varlığını bankaya beyan etme yoluyla da krediye başvuru yapabilirler.

Sponsorlu Reklamlar

Kredi sicili temi ve düzenli gelire sahip birinin kefilliğiyle de kredi başvurusu yapılabilir. Ya da tüketicinin bankayla kurduğu düzenli bir ilişki, yani otomatik ödeme talimatı, vadeli mevduat getirisi gibi bir ilişki varsa bunu kullanarak bankayla ilişkisini düzenli tutarak küçük miktarda kredi talebinde bulunulabilir.

Yukarıdaki koşullar sağlansa bile banka kredi vermeyebilir mi?

Evet vermeyebilir. Çünkü geliriniz olmadığı için ve çalışmıyor olduğunuz için banka sizi riskli durumda görebilir ve bu koşulları sağlasanız dahi banka size kredi vermeyebilir. Karar tamamen bankaların inisiyatifine kalıyor.

Sonuç olarak hiçbir banka düzeli geliri olmayan birine kolay kolay kredi vermez. Bankanın kredi vermesi için mutlaka kendini garantiye almalıdır. Bunu da ya adınıza kayıtlı olan mal varlığına ipotek koyarak yapar veya düzenli geliri olan bir kişinin kefil olmasıyla kredi vermeyi kabul edebilir. Banka düzenli geliri olmayan kişileri riskli grupta varsayar. İpotek veya kefil şartı ile banka yüksek tutarda kredi verebilir. Çünkü banka bilir ki siz kredi borcunuzu ödemeseniz dahi ya kefilden alacağını alır ya da mal varlığınıza el koyar.

Çalışmıyorum, düzenli gelirim yok, adıma kayıtlı mal varlığı da yok diyorsanız eğer bankalardan kredi alamazsınız maalesef. Eğer kefil bulamıyorsanız en mantıklı yol en az 6 ay sigortalı bir işte çalışmanız. 6 ay sigortalı bir işte çalıştığınızı belgelediğiniz vakit, bankalar aylık gelir durumunuza göre kredi verebilir. Tabi eğer kredi notu siciliniz bozuk değilse.

Sponsorlu Reklamlar


Yorum Yazmak İstermisiniz?