Garanti İnternet ve Cep Şubesinden Otomatik Döviz Alış-Satış Emri İşlemleri

0

Aldığınız dövizleri kara geçtikten sonra satmak istiyorsunuz, fakat sürekli kuru takip edemediğinizden dolayı satmanız mümkün olmayabiliyor. Bu durumu aşmak için Garanti Bankası internet şubesinden veya cep şubesinden otomatik döviz alma veya satma emri verebilmektesiniz. Bu yeni uygulama sayesinde, döviz artışlarını kaçırmamış olacaksınız. Döviz işlemlerine yapabildiğiniz bu alış ve satış emirlerini, aynı şekilde altın içinde yapmanız mümkündür. Yapmanız gereken, satmak istediğiniz hedef kurunuzu belirlemeniz ve süre seçimi yapmanızdır. Bu süre içerisinde belirlediğiniz hedef kurunuza ulaşılması halinde otomatik olarak vermiş olduğunuz döviz emriniz gerçekleşek. Bu sayedece zamandan kazanacaksınız ve kur takibinden kurtulacaksınız.

Otomatik Döviz-Altın Alış-Satış Emri Nasıl Verilir?

Garanti internet veya cep şubesine giriş yaptıktan sonra bu işlemi yapmanız bir kaç saniyenizi alacak derece kolay hale getirilmiştir. Garanti internet şubesi için, giriş yaptıktan sonra yatırım seçeneğinden döviz-altın seçeneğini seçtikten sonra alış-satış emir giriş sekmesinden bu işlemi yapabilirsiniz. Garanti cep şubesinden de aynı şekilde işlemler menüsüne girdiğini de döviz işlemleri seçeneğinden alış ve satış emirleri adımından otomatik döviz emri verebilirsiniz.

Yapabileceğiniz alış satış emirleri, dolar-euro ve altın için yapılabilmektedir. Belirlediğiniz satış yada alış tutarına bankanın kuru geldiği zaman otomatik olarak verdiğiniz emir gerçekleşecektir. Alış veya satış emri verirken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise emir girişinde başlangıç tarihi mutlaka iş günü olmalıdır. Eğer çalışma saatleri dışında yani 18:00’dan sonra girilecek olan emirler ertesi gün sabah saat 9:00’dan sonra işleme alınacaktır.

Hesap seçimi kısmında ödeme aracı olarak belirteceğiniz hesap vadesiz veya vadeli hesabınız olabilir. Vadesiz hesabınızın yetersiz olması durumunda kalan tutar otomatik olarak vadeli hesabınızdan alınacaktır. İşlemin gerçekleşmemesi durumunda vadeli hesabınıza dokunulmayacağı için vadenin bozulması söz konusu olmayacağından hesabınız faiz kazanmaya devam edecektir. Vadeli hesaptan kullanılacak tutardan sonra kalan TL tutarınız, yeni faiz oranı belirlenecek ve bu şekilde tekrardan faiz kazanmaya devam edecektir. Vadesiz hesabınızın yetersiz olması durumunda, hesabınıza tanımlı olan avans limitinizden döviz alım satım işlemi için bu limit kullanılmamaktadır.

Emir girişi yaptıktan sonra emirlerinizi iptal etmeniz veya değişiklik yapmanız mümkündür. Aynı miktarda aynı dövizden aynı kur seviyesinden yeni yeni emirler girmeniz mümkün olmamaktadır. Yapmış olduğunuz emiri değiştirerek tutarı arttırmanız veya azaltmanız gereklidir. Emirlerde değişiklik olması durumunda sürekli bilgilendirme yapılmaktadır. Süreli olarak girmiş olduğunuz emrin gerçekleşmemesi durumunda emriniz iptal edilecektir. Hesabınızda yetersiz bakiyenin olması durumlarında döviz veya altın işleminiz iptal edilebileceği gibi gerçekleşmeside mümkün olabilmektedir.

Emirlerinizi banka tarafından belirlenen alt ve üst limitler dahilinde belirlemeniz gereklidir.


Yorum Yazmak İstermisiniz?