Fud ve Fomo Kavramları Ne Demektir? Açıklamaları Nasıldır?

0

Fud kelimesinin sözlük anlamı ile başlayacak olur isek; Fud; Korku, belirsizlik ve şüphe anlamlarına gelmektedir. Fud kripto para piyasalarında genellikle spekülasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Fud ve Fomo Kavramları Ne Demektir? Açıklamaları Nasıldır?

Yani bu şekilde kripto para piyasalarına aslı astarı olmayan bir haber salarak, kripto paranın değerinin düşmesi amaçlanmaktadır. Bu tür haberler bilinçli olarak bir kripto paranın değerinde düşüş yaşanmasını sağlamak amacı ile yapılır. Kısaca kripto para piyasalarında Fud Kavramı bu şekilde açıklanabilir. Fud kavramı İngilizce fear, uncertainty, doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Yani diğer bir deyişle İngilizce de korku, belirslizlik ve şüphe kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur.

Fudster Nedir ?

Fudster az önce bahsetmiş olduğumuz fud kavramı ile bağlantılı olan Fudster, Fud yayan kişilere verilen addır. Yani Fud söylentilerini kripto para piyasalarına yayarak düşüşlerden kar elde etmek isteyen kişilere Fudster denilmektedir. Bu kişiler belli bir kripto para için bir olumsuz söylem yaymak suretiyle kripto para değerinde düşüş gerçekleştirmeyi amaçlamaktadırlar.

Fomo Nedir ?

Kripto para piyasalarında Fud ile birlikte en çok kullanılan terimlerden bir tanesi ise fomo kavramıdır. Fomo kavramı gündelik hayatta da kullanılan bir kavramdır. Gündemi kaçırma korkusu olarak tanımlanabilen Fomo kripto para piyasalarında işlem fırsatlarını kaçırma korkusu olarak tanımlanabilir.

Advertisement

Buradaki temel mantığı anlamak için bir örnek verecek olur isek; Bitcoin fiyatı sabah saatlerinde %5 yükselmiş durumdadır ve uyanıp ekranına bakan bitcoin yatırımcısı bunu görünce ya daha fazla yükselirse diye düşünerek bu fırsatı kaçırmamalıyım düşüncesine kapılmaktadır. Bu düşünce içerisine girip bitcoini yüksek fiyattan alınca Fomo oluşmuş olur. Fomo duygusunun esiri olmuş olan kripto para yatırımcılarının kripto para borsasında kazama şansları düşüktür. Aslında sadece kripto para piyasalarında da değil gündelik hayatta da fırsatı kaçırmama düşüncesi ile yanlış zamanda yanlış hamleler yapmak bizi zarara uğratmaktadır.


Leave A Reply