Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

0

Vatandaşlarımız çeşitli ihtiyaçları için gerek duyduğu nakitti bankalar üzerinden sağlamaktadır. Bankaların çeşitli faiz oranları ve geri ödeme vadelerinde kullandırmış olduğu kredi ürünleri banka müşterilerinin talepleri doğrultusunda kullandırılmaktadır. Kredi ürünlerinin yanı sıra bankalar acil nakit avans ihtiyaçlarını kredi ürünlerinin yanı sıra kredi kartları üzerinden de kullandırılmaktadır.

Bu ürünleri kullanmak isteyen banka müşterileri bankaların çeşitli hizmet kanalları üzerinden başvuru yapmaları gerekmekte olup yapılan başvuruyu değerlendirmeye alan bankalar talepte bulunan müşterileri için belirli kriterleri aramaktadır. Kredi talebinde bulunan banka müşterisinin sigortalı bir işte çalışması ve aylık belirli gelirinin bulunması gerekmektedir. Bu kriteri sağlayan banka müşterisi için bankalar geçmiş bankacılık bilgilerine ihtiyaç duymaktadırlar.

Bir banka müşterisinin geçmiş bankacılık bilgisi kredi notu veya kredi sicilinde gizlidir. Şimdiler de Findeks kredi notu olarak bilinen bu bilgi sayesinde bir banka müşterisin geçmiş tüm bankacılık işlemlerini gösteren bir nevi karnesidir.

Peki, Findeks kredi notu neden önemlidir?

Bilindiği üzere gelişen bilgi teknolojisi ile birlikte birçok kayıt artık uzun süre kurum ve kuruluşların bünyelerinde saklanabilmektedir. Yine bir döneme kadar bankaların kendi müşterileri için tutmuş oldukları kayıtlar sadece kendi bankalarında bulunmakta olup kendisinden herhangi bir ürün talebinde bulunan banka müşterisi için sadece kendi çapında bir inceleme yapabilmekteydi. Özellikle farklı bankalarda ne gibi bir işlemlerinin olduğu, kredi ve kredi kartı ürünlerinin geri ödemelerinde nasıl bir işlem yaptığı görülememekteydi. İşte tüm bu gereksinimleri karşılama adına Findeks kredi notu sorgulama geliştirildi. Bu kredi notu sayesinde birçok banka kendi müşterisinin diğer bankalarda ne gibi faaliyetlere imza attığını Findeks platformu üzerinden öğrenebilmektedir.

Bu platform Kredi Kayıt Bürosu ile ortak çalışmak ile birlikte her bir banka müşterisi için 1 ile 1900 arasında değişen puanlama sistemi bulunmaktadır. Her bir puanlama aracılığı farklı risk durumunu ortaya koymaktadır. Bu risk durumlarına göre bankalar kendisinden ürün talebinde bulunan müşterilerine olumlu veya olumsuz olarak geri dönüş sağlamaktadır. Findeks kredi notu düşük olan bir banka müşterisinin talebine olumsuz yanıt verilirken, kredi notu istenilen değer veya üstünde bir aralığa sahip ise kredi veya kredi kartı gibi ürün taleplerine olumlu yanıt verilmektedir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?