Fear of Missing Out (FOMO) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0

Türkçe anlamı; kaybetmekten korkma, kaçırma korkusudur. Kripto para piyasasında ise alım satım işlemlerinde fırsatı kaçırma korkusudur.

Mesela fiyatı yükselmeye başlayan bir kripto parayı gören yatırımcı, bu kripto para daha fazla yükselirse büyük bir fırsatı kaçırmış olacağı düşüncesine kapılarak yüksek fiyattan satın alma işlemini gerçekleştirirse FOMO kurbanı olmuş olur. Fırsatı kaçırmama isteklerinin esiri olan bir yatırımcı hiçbir borsada kazanç elde etmesi mümkün değildir. Dead cat bounce hareketlerini ve geçici yükselişleri fırsat olarak görerek çok büyük zarara uğramak mümkün.

Fear of Missing Out (FOMO)

Kaynak : pexels.com

FOMO hem kripto para piyasasında hem de diğer piyasalarda yatırımcıları etkileyen duygusal ve korkuya dayalı bir faktördür.

İki şekilde bu tür ticari hataya karşı koyabiliriz:
1. Temelleri ve grafikleri oluşturun.

Bir kripto paranın grafikleri iyi görünüyorsa ve temelleri orada ise stratejinize sadık kalın ve duygularınızı bu işe karıştırmayın.

2. FUD’a dikkat edin ve ona göre tepki verin.

Fear Uncertainty and Doubt (FUD) Nedir?

Türkçe karşılığı; korku, belirsizlik, süphe olan FUD kısaca tedirginliği ifade eder. Kripto para piyasasında belli bir coinin fiyatının düşmesini isteyen bazı kişilerin piyasaya saldığı korku, propaganda, şüpheye denir. Örnek olarak, yüksek oranda Ethereum’a sahip olanların piyasaya bunları bırakması haberleri ya da Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in, Bitcoin’in yaklaşık 10 yıl gibi bir süre içerisinde dünyadaki tek para birimi olma yoluna gittiğini açıklaması olabilir.

Advertisement

Bu tür yanlış bilgiler ve söylentilerin gücü kitlelerin davranışlarına ve kararlarına çok rahatlıkla yön verebilmektedir. Her yanlış bilgi ve söylentiler kripto para yatırımcılarını korkuya ve belirsizliğe sürükleyebilir. Bu uzun vadede kripto para piyasasında yön değişikliğine sebep olabilir. Düzenleme kararının alınmaması, yetkili kişilerin uygulamaya koyduğu yanlış kararlar vb. gelişmeler yatırımcılara endişe ve korku duymaya neden olsa bile bunların psikolojik savaşlar gibi olduğu ve kripto para piyasasının yerini sağlamlaştırdığı da bir gerçek.

FUD ve FOMO Arasındaki Fark

FUD marketin durumundan emin olmama ve tedirginliktir. FOMO yani kaçırma korkusu ile birlikte piyasaya yön verirler. FUD piyasadaki aslı olmayan olumsuz söylentiler için kullanılır. FOMO ise olumlu bir olayı öne çıkarmak için kullanılır. İkisine de sahip olmak bir yatırımcı için hiç iyi değildir.

İyi bir yatırımcının öğrendiği ilk ders, paniğin hissedebileceği en kötü duygu olduğudur. Yatırım yapacağınızda paniğe kapılmak için bolca fırsatınız olduğu ise ikinci derstir. Bu yüzden FUD ve FOMO’nun ne olduğunu bilmek ve kontrol altında tutabilmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Herhangi bir kripto para yükseldiğinde ya da düştüğünde FOMO’ya kapılmak yerine, o kripto paranın tarihine bakmak ve nedenini araştırıp tam olarak bunun üzerinde çalışma olduğunu anlamak son derece önemlidir. Eğer FOMO ve FUD’u hissediyorsanız, alım ya da satım yapmamalısınız.


Leave A Reply