Evi Olmayanlara Devlet Katkısı Varmı?

0

Evi Olmayanlar İçin Devlet Katkısı

Evi olmayan vatandaşlar yaşadı, ev alacak olana ve evi olmayan yaşadı, Devlet evi olmayan vatandaşa devlet desteği vermektedir. Konut hesabı açıp en az 3 sene ödeme yapan vatandaşlara 15 bin TL ye kadar ev alma desteği sağlanacaktır. Destekten T.C vatandaşı olan evi olmayan ve ilk defa ve tek ev alanlar yararlanacak, evi olmayan yaşadı. Ayrıca 2017 senesi itibari ile Emlak GYO aracılığı ile başlatılan proje ile faizsiz ev kredisi verilmektedir. Projeye sıfır faizli kredi ile taksitle ev almak isteyen tüm vatandaşlar başvurabilir.

Ev Alacaklara Devlet Katkısı

Ev sahibi olmayanlara ilk defa ve tek ev alımlarında geçerli verilmek üzere 15 bin TL devlet tarafından destek verilecektir. Torba yasa ile yürürlüğe giren destek koşulları ile ev satın almak isteyen vatandaşlar 15 bin TL destek yardımını almak için her hangi bir bankadan birikim hesabı edinip 3 sene süre ile hesap sisteminde kalmaları koşulu ile verilecektir, evi olmayan yaşadı, 15 bin TL’yi aşmamak üzere devlet desteği verilecektir. Evi satın aldıktan sonra bankalara başvurarak devletten ev yardımı talep eden vatandaşlara devlet katkısı ödenecektir. Devlet, ev hesabı uygulaması ile vatandaşların tasarruf yapma alışkanlıklarına katkıda bulunması hedeflenmektedir.

Devlet desteğinden faydalanmak için yaş koşulu ise yok, eğer daha önce hiç ev alınmamışsa, herhangi bir yaş kriteri olmadan ev alma hakkından yararlanabilirsiniz. Torba yasa ile birlikte yürürlüğe giren çeyiz yardımı, çocuk yardımı ve ev yardımı devlet destekleri tüm bankalarda TL cinsi hesap açtırmaları ve de 3 ile 5 sene süre ile birikim yapmaları şartı ile verilecek. Aileler 18 yaşından küçük olan çocukları için ev hesabı açabilecekler. Devlet desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların üzerine tapulu herhangi bir taşınmazı varsa destekten yararlanamaz. Ev alacak vatandaşların devlet desteği alabilmeleri için 7 Nisan 2015 itibarı ile kendi adlarına kayıtlı ev sahibi olmamaları gerekmektedir, evi olmayan yaşadı

Torba Yasa İle Gelen Kanun

Bakanlar kurulu merci verilecek olan devlet desteğinin azami tutarı 3 katına kadar artırmaya yetkili olan tek kurumdur. Ev alımları esnasında alınacak olan devlet yardımı hak sahiplerinin tespitinden ve verilecek olan desteğin doğru ve tam olarak hesaplanmasından birikim hesabının açıldığı bankalar sorumludur, evi olmayan yaşadı. Haksız olarak yapıldığı yetkili kişiler tarafından tespit edilen devlet desteği ödemeleri ödendiği zamandan itibaren tahsil edildiği zamana kadar geçen zamana gecikme zammı oranında hesaplanan faiz ile beraber bir ay içerisinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafınca gönderilen bir yazı ile bankaya bildirilecektir. Bu süreç içerisinde ödeme yapılmaması durumunda bu alacaklar, vergi dairesi tarafından anılan kanun hükümlerine göre alakalı bankadan takip ve tahsil edilir.

Evi Olmayana Devlet Desteği Ödemeleri

Evi olmayan vatandaşların faydalanacağı ve ilk defa ev alımı yapan vatandaşlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu gaye ile koyulan ödenekten bir defa da karşılanacak ve hak sahibine hesabının bulunduğu banka aracılığı ile ödenecek, evi olmayan yaşadı. Devlet desteği ödemesi, açılan hesapta biriken toplam miktarın yüzde 20’sini ve minimum 15 bin lirayı geçemeyecektir. Fakat devlet desteği, 15 bin lirayı geçmeyecek ve bu miktar her sene, enflasyonun gidişatına göre belirlenen tekrar değerleme oranı kadar artacaktır. İlk devlet destek ödemeleri 2016 yılında başlayacak 2019 yılında yapılacaktır.

Emlak GYO aracılığı ile düzenlenen kampanya sayesinde 2017 senesinde ev almak isteyen her vatandaşa 60 ay vadeli faizsiz ve peşinat ödemesine göre en uygun düşük faizle ev destek kredisi verilecek. Kampanya katılımı 2017 yılının Şubat ayı itibari ile başlayacak. Eğer sizde yeni bir ev alabilmek için Emlak GYO ve Devlet destekli kampanyadan faydalanabilir, kendi evinize en uygun taksit ve faiz seçenekleri ile sahip olabilirsiniz. İlk defa ev alacak vatandaşlar, devlet desteği alarak ev sahibi olabilecekler. Ayrıca anne babalar çocukları için de devlet desteği yardımı için çocukları adına, çocuklarına banka hesabı açtırıp birikim yapabilirler. Evi olduğu halde, konut devlet desteği aldığı tespit edilen kişilerden kullandığı miktar geri olarak tahsil edilir. Evi olmayan her vatandaş, ev sahibi olabilmek için devlet desteği için başvuruda bulunabilir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?