Everipedia Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? Özellikleri Nelerdir?

0

Everipedia, 2014 yılında kurulan kar amacı güden ve Vikipedi’ye çok benzeyen bir online ansiklopedidir. Site, 2015 yılında yayına başladı ve Ekim 2017 itibari ile Wikipedia’daki maddelerin birer kopyasını içermektedir.

Everipedia Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? Özellikleri Nelerdir?

Sitenin ismi “everything” ve “encyclopedia” kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Bu kelimelerin Türkçe karşılığı ise “her şey” ve “ansiklopedi” olarak bilinmektedir. Site, Everipedia Inc.’in yönetimi altındadır. Everipedia Inc’in merkezi Westwood, Los Angeles’da bulunur. The Next Web dergisine göre Everipedia, dünyanın en büyük online ansiklopedisidir ve The Block dergisine göre Everipedia’da 6 milyon madde bulunur. Everipedia, Wikipedia’ya göre çok daha fazla makale içerir çünkü Everipedia makalelerin güvenilirliğine daha az dikkat eder.

Everipedia’nın Arkasında Kimler Var?

Everipedia; Sam Kazemian, Theodor Forselius, Travis Moore, Mahbod Moghadam, George Beall ve Cristian Deciga tarafından ortaklaşa kurulmuştur. Sam Kazemian, Everipedia Inc.’in başkanı olarak görev yapmaktadır. Theodor Forselius, Everipedia Inc’in CEO’sudur. 2017 yılında Wikipedia’nın önemli isimlerinden Larry Sanger, Everipedia’da görev yapmaya başlamıştır.

Everipedia’nın Hedefi Nedir?

Everipedia, dünyanın en ulaşılabilir online ansiklopedisi olmayı hedeflemektedir. Everipedia’nın amacı, Wikipedia gibi kısıtlayıcı olmamaktır. Firma, Wikipedia’nın çokça eleştriye maruz kaldığı konularda daha iyi olmak için çaba göstermektedir. Bunlardan en önemlisi ise sürekli silme politikalarının önüne geçmektir. Everipedia’da sosyal medya özellikleri de bulunmaktadır. Bu sayede Everipedia kullanıcıları birbirleriyle iletişime geçebilmektedir. Everipedia, kullanıcılara istedikleri kadar uzun maddeler oluşturma özgürlüğünü de tanımaktadır. 2018 yılı itibari ile siteye yeni kullanıcı kaydı, davetiye ile gerçekleşmektedir. Everipedia, özellikle son dakika haberleri hakkında yanlış bilgiler vermekle suçlanmıştır.

Advertisement

Everipedia ve Kripto Para Piyasası

6 Aralık 2017 itibariyle firma, EOS blok zinciri teknolojisini kullanmaya başlayacağını açıklamıştır ve IQ adı verilen bir kripto para birimi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. IQ adı verilen kripto para birimi sayesinde bilginin üretiminin ve paylaşılmasının desteklenmesi amaçlanmaktadır. IQ para biriminin Bitcoin ile takas edilebilmesi düşünülmektedir. Everipedia, blok zincirini kullanarak bazı ülkelerin erişim engeli koymasının önüne geçmeyi hedeflemektedir. Everipedia firması, 9 Ağustos 2018 itibari ile Ethereum blok zinciri yerine EOS blok zincirinde faaliyetlerini başlattığını duyurmuştur.


Leave A Reply