Decred (DCR) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Decred (DCR), blockchain üzerine kurulan merkezi olmayan bir yönetim ağı oluşturmayı hedefleyen bir ekosistemdir. İlk olarak 2016 senesinde piyasaya çıktı.

Decred (DCR)

Kaynak : decred.org

Decred, Proof of Work ve Proof of Stake algoritmalarını aynı anda kullanır. Geliştiriciler iki algoritmanın da sistemde kullanılmasının, kullanıcılar için oldukça yararlı olduğunu düşünüyor. Bildiğiniz gibi, Bitcoin madenciliği donanımları ve elektrik tüketimi yüzünden oldukça pahalı. Bu konuya bir çözüm olarak; Decred, madencilik için gerekli donanıma sahip olmayan kullanıcılara veya madencilik yapamayan kullanıcılara onaylama görevi veriyor. Bu şekilde bir güç dengesi yaratıyor ve bu sayede %51 saldırılarına karşı gerekli önemler alınmış oluyor.

Decred’in kendine ait bir oylama sistemi bulunmakta. Bu oylama sistemi ile Decred ile ilgili verilecek her kararda bütün kullanıcılar söz sahibi olabiliyor. Herhangi bir sorun çıkması durumunda ise demokratik yolla çözülüyor. Bu da Decred’in piyasaya ilk çıktığı zamanlarda yatırımcılar tarafından ilgi ile karşılanmasına sebep olan bir yenilikti. Ayrıca, Decred’in Windows, macOs ve Linux’ta oldukça kolay kullanılabilen cüzdan uygulaması da mevcut. Bu uygulama, kullanıcıların platformun özelliklerini kullanabilmelerini sağlıyor.

DCR Coin

Atomik değişim özelliği (atomic swap) , Decred geliştiricileri sayesinde DCR coinleri ile uyumlu hale getirildi. Atomik değişim özelliği ile kullanıcılar, herhangi bir üçüncü kişiye gerek olmadan ellerinde bulunan kripto paraları başka bir kripto para birimine kolayca çevirebiliyorlar. Decred, işlem imzalarını işlem verilerinden ayırarak daha fazla veriye yer açtığı için SegWit ile benzer bir özelliğe sahip olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Daha fazla veriye yer açması, işlem hızının da aynı oranda artmasına sebep oluyor. Decred’in başka özelliği de çevrimdışı ve zincir dışı işlem yapabilme. Bu özellikler ile Bitcoin’in bir adım önünde diyebiliriz.

Decred (DCR)

Kaynak : decred.org

Nereden alınır?

DCR coin de BTC gibi 21 milyon ile sınırlandırılmış durumda. Ayrıca, DCR coinlerinin %8’i önceden kazıldı %4’lük kısmı ise kullanıcı kişilere airdrop ile dağıtıldı. Diğer %4’ü de geliştiricilere gönderildi. Yeni kazılan DCR zoinlerinin %60’ı Proof of Work madencilerine %30’u Proof of Stake madencilerine ve kalan %10’luk kısmı da geliştirmeler için ayrıldı. DCR coini kripto para borsalarından temin edebilirsiz.

Advertisement

Leave A Reply