DAI Coin Nedir? Stabil Coin Olan DAI Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

DAI, Ethereum tabanında Maker tarafından 2017’de piyasaya sürülen dolar destekli bir tür stabil coin’dir. Stabil coinler bilindiği üzere değerini bir para değerine sabit tutmak için üretilen kripto paralardır.

DAI Coin Nedir? Stabil Coin Olan DAI Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : makerdao.com

Bu bağlamda DAI coin dolar destekli olduğu için devamlı olarak 1 $ seviyelerinde seyreder.

Stabil coin piyasası ve DAI

Stabil coin bir tür kripto paradır. Ancak kripto paralar kırılgan ve değerleri sabit olmayan birimlerdir. Stabil coinlerin önemli bir kısmı altın, Dolar, Euro ya da herhangi başka bir global ürünle desteklenir. Bu sayede diğer kripto paraların gösterdiği kırılganlıktan arındırılmış olur. DAI’nin üreticisi Maker gibi Stabil Coin üreticisi firmalar değeri sabitlenmiş ürünlerden bir rezerv oluşturur. Piyasaya sürülen kripto para karşılındaki endekslenmiş ürünün de piyasaya açık şekilde gösterilir. Bu sayede değer sabitlenmiş oluyor. Alış veriş birimi olarak kullanılan stabil coinler sayesinde iki tarafta tam olarak ne kadar ücret ödeyeceğini biliyor ve değişken piyasalardan bağımsız yatırım yapma fırsatı buluyor.

Stabil coinlerin kırılganlıktan ve değişimden uzak yapıları sayesinde günümüzde trend haline gelmiş değerler olmaları ile dikkat çekiyorlar. Şeffaf ve kolay kontrol edilebilmeleri sayesinde de sıkça tercih ediliyorlar. Stabil coin piyasalarına olan arzın artmasıyla birlikte DAI’nin işlem ücretleri de artışa geçiyor. Bu artış sayesinde DAI’nin stabil değerini sağlıklı şekilde koruması kolaylaşıyor. Piyasaya sürücü firması olan Maker’ın MakerDAO uygulamaları ve faiz oranları sayesinde de popülerliği giderek artan bir ürün haline gelen DAI, şeffaflık isteyen işletmecilerin sıklıkla tercih ettiği kripto paraların başında geliyor.

DAI Coin Nedir? Stabil Coin Olan DAI Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : makerdao.com

Dai (DAI) $5.921.216 24 saatlik ticaret hacmiyle anlık değeri 1,01 $ şeklindedir. 80,9 Milyon coin dolaşım arzına ve maksimum 80,9 Milyon coin miktarına sahiptir. Bu karşın DAI’nin geniş bir rezervi piyasa değerini koruması adına Maker şirketi tarafından tutulmaktadır. Bu sayede arzın ve talebin süreli dengelenmesi ve stabil bir endeks oluşturmak için çabalanmaktadır. Günümüzde diğer kripto paraların aksine sağlam, değişmez, güvenilir ve şeffaf olarak sağladığı piyasa hacmiyle DAI coin garanti arayan yatırımcıların yöneldiği bir platform halini alıyor.

Advertisement

Leave A Reply