Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) Nedir? Nasıl Çalışır?

0

Bir ağ içinde çoklu varlıklar ya da konumlara yayılmış; eş zamanlı olarak erişim, doğrulama ve kayıt güncellemesini değiştirmez bir biçimde teknolojik altyapı ve protokolleri, Dağıtılmış Defter Teknolojisi yani DLT ifade eder.

Piyasaya ilk olarak bitcoin ile tanıtımı yapıldı. Daha basit bir şekilde dile getirecek olursak; Dağıtılmış Defter Teknolojisi, geleneksel merkezi mekanizmaya karşı merkezi olmayan bir ağ oluşturmayı planlamaktadır. Birden fazla site, kurum ya da herhangi bir coğrafyadaki bir ağ üzerinden yayılmış, aynı zamanda senkronize edilen bir veritabanı olan Dağıtılmış Defter Teknolojisi, işlemlerin halka açık tanıklara sahip olmasını sağlayıp olabilecek herhangi bir siber saldırının gerçekleşme ihtimalini en düşük seviyeye getirirler. Ağda bulunan her bir nodeki kullanıcılar, bahsi geçen ağ üzerinde paylaşılan kayıtlara erişim sağlayabilir ve aynı kopyayı elde edebilirler. Üstelik, defter üzerinde yapılan her değişiklik ya da ekleme, bütün kullanıcılara saniyesinde yansıtılır ve kopyalanır.

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kaynak : pixabay.com

Nasıl Çalışır?

Merkezi herhangi bir yönetici olmadan, dağıtılmış defter teknolojisi tüm nodelarda yer alan bilgileri çoğaltabilmek için bir uzlaşma mekanizmasına dayanmaktadır.

Söz konusu düğümler, gerçekleşen bütün işlemlerin bir bir kontrolünü yapıp onaylar ve bir uzlaşmaya, bağımlı olmayan sonuçlara ulaşıncaya kadar, bağımsız sonuçları iletişim ağına iletilmesi sonucunda işlem onaylanır.
Gerçekleşen her bir işleme zaman damgası verilir ve her nodeda çoğaltılan tarihsel deftere eklenir. Bu bahsi geçen tarihsel deftere her makineden erişim sağlanabilir, fakat içerisinde yer alan bilgiler değiştirilemez. Değişmez ama denetlenebilir ve güvenli.

Dağıtılmış Defter Teknolojisi’nin Avantajları

Dağıtılmış Defter Teknolojisi, dinamik her verinin etkili bir şekilde yönetiminde mantıklı bir adımdır. Kullanıcılarına sağladığı faydaları; güven, değişmezlik ve şeffaflık.

Advertisement

Dağıtılmış Defter, danışan her kişi için kullanılabilir. Dinamik verilerin geniş erişilebilirliği, bilgilerin şeffaflığını sağlar.

Veriler, halka açık şeffaf ve değiştirilemezdir. Bu da güvenilir olduğunun bir göstergesidir. En önemlisi ise bu süre zarfı boyunca merkezi olan hiç bir kuruma güvenmeye gerek olmadan gerçekleşiyor olması.


Leave A Reply