Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta ekonomi zirvesi çağrısında bulundu

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin üst düzey ekonomi yetkilileriyle bir ekonomi zirvesi yapılması çağrısında bulunurken, Türk lirası hafta başında düşüşünü sürdürdü.

Recep Tayyip Erdoğan

Katılımcılar Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve merkez bankası, devlet bankaları ve bankacılık bekçisi gibi kuruluşlardan yetkililer olacak. Toplantının tarihi henüz belli değil.

ABD doları karşısında lira 7,3952’ye kadar düştü ve üst düzey yetkililerin ekonomi ve para politikası endişeleri artarken ytd kayıplarını yüzde 20’ye çıkardı.

Bugünün büyük makro etkinliği, Türkiye’nin merkez bankası para politikası konseyinin yüzde 8,25’lik gösterge faiz oranına resmi bir artış çağrısında bulunan birçok yatırımcı ile bir araya geleceği Perşembe günü. Yüzde 12 TÜFE enflasyonu ve yatırımcıların piyasadan nasıl kaçtığı göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta oranların daha da düşük olması gerektiğini söylemesine rağmen, bir faiz artışı mantıklı görünüyor.

Mevcut çatışma; bu, faizleri artırma ihtiyacı ve Cumhurbaşkanı’nın kendi gündemi, yatırımcılara, Erdoğan’ın faiz oranlarını düşürmediği için merkez bankasının yöneticisini görevden alıp değiştirdiği Temmuz 2019’u hatırlatıyor, ki bu daha sonra yüzde 24’tü. Cumhurbaşkanı, kredileri artıracak daha düşük oranlarla büyümeyi teşvik etmeye istekli olduğundan, iç talep Türkiye’de daha yüksek reel oranlar istemiyor. Merkez bankası, Erdoğan’ın istekleri doğrultusunda negatif getiri sunma noktasına kadar aşırıya gitti ve bu da yüksek kur talebini tetikledi.

Bu haftanın ekonomi zirvesi muhtemelen merkez bankası toplantısından önce yapılacak. Zirveye katılacak olağan şüpheliler, mevcut ekonomi yönetim şemasını kurmuş olan ve bu nedenle merkez bankasına faizsiz bir artış için baskı yapma olasılığı çok yüksek olanlardır. Merkez bankasının, ortalama finansman maliyetini yüzde 6,5’ten yüzde 10’un üzerine çıkardığı için bu hafta faizleri resmi olarak yükseltmesi beklenmiyor. yine de banka, sıkılaşmanın gerekli göründüğüne dair sinyaller verebilir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?