Coin Nedir? Token Nedir? Coin ve Token Arasındaki Farklar

0

Coin, madeni para anlamına gelmektedir. Kripto para jargonunda ise harcanabilir para demektir.

Coin Nedir? Token Nedir? Coin ve Token Arasındaki Farklar

Kaynak : pixabay.com

Coin’in özellikleri:

 • Bir birimi diğer birimine eş değerdir. Değiştirilebilir.
 • Kendisinden daha küçük değer birimlerine bölünebilir.
 • Arzı sınırlı sayıda ve sabittir. (Bazı coinler hariç)
 • Aynı türün bütün versiyonları aynı değere sahiptir. Değişmez.
 • Bozulmadan birkaç sefer kullanılabilir. Dayanıklıdır.
 • Birlikte taşınabilir ve değiştirilebilir.

Token Nedir?

Tokenler, Ethereum ve Waves gibi platformlarda yardımcı bir aracı ya da bir varlığı hatta bazen ikisini birden temsil edebilen araçlardır. Mesela, GNT tokenleri olan Golem projesinde Golem ya da GNT tokenleri Ethereum blok zincirinde yer almaktadırlar. Ayrıca Ethereum blok zincirinin hepsinde kullanılan para birimi Ether’dir. Eğer Golem DApp kullanmak isterseniz, GNT tokenlerini kullanmak zorunludur çünkü bu tokenler olmadan hiç kimse Golem DApp’ı kullanamaz.

Coin Nedir? Token Nedir? Coin ve Token Arasındaki Farklar

Kaynak : pixabay.com

Token genel olarak, başka bir Blockchain’in üzerine yerleştirilen Kripto para türü de denebilir. Kendisine özgü blok zinciri ve üretim mekanizması da vardır. Bu durumu şu şekilde örnekleyebiliriz; bir oyun salonunda, para ile satın aldığınız oyun jetonları size konfor sağlar. İstediğiniz zaman kasaya gitmeden direkt elinizdeki jetonu kullanırsınız. Hatta bazı oyunlarda ödül olarak yeni jetonlar da kazanabilirsiniz. Sonunda kasaya gittiğinizde jetonları iade edip paraya çevirebiliyorsunuz. İşte tokenlerin görevinin de bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Bir ICO’ya katılır, 0.1 ETH yatırırsanız; o ICO da size bunun karşılığında 1000 token verir diyelim. Eğer siz ICO canlıya geçtikten sonra bu tokenleri isterseniz o sistemde kullanabilirsiniz isterseniz de elinizde tutabilirsiniz ya da satıp ETH olarak geri alabilirsiniz.

Tokenler iki şekilde üretilebilirler:

Güvenlik Jetonları : Şirketin hisseleri olarak tasarlanırlar.
Yardımcı Jetonlar: Projelerde belirli kullanım durumlarına sahiptirler.

Yeni bir kod oluşturmak ya da elde var olan kodu değiştirmek zorunda kalınmadığı için bir Token üretimi çok daha kolaydır.

Advertisement

Tokenler ICO’lara yatırım yapanlara karşılık olarak dağıtılmaktadır. Bir tür şirket içi ödeme yöntemidir. Tokenler, Kripto paralarla benzer işlevi görebilirler ancak onlardan farklı olarak kullanıcıya ağa katılma hakkı verirler. Şirketin ürün ve hizmetlerine erişme olanağı sağlar.

Yeni projelerle tokenlerin bilinmeyen taraflarının işlevselliği arttırılabilmektedir. Örneğin bir konser biletini düşünelim. Belirli bir zaman için kullanılabilir, alışveriş yapılamaz ya da faturalarınızı bir konser bileti ile ödeyemezsiniz. Biletin değeri yalnız konser salonundadır. Dijital Tokenler de aynıdır. Yalnızca belli projede kullanım durumları vardır.

Tokenler, sadece üretildikleri yapı üzerinde kullanılabilirler. Sahipleri değişebilir ve piyasada belli bir değeri oluşabilir.

Coin Nedir? Token Nedir? Coin ve Token Arasındaki Farklar

Kaynak : pixabay.com

Coin ve Token Arasındaki Farklar

 • Bitcoin ve diğer altcoinler, bağımsız olarak harcanabilen coin üretir.
 • Ethereum benzeri platformlar kontrollü yönetilen token üretirler.
 • Token, Coin gibi yalnızca para birimi değildir.
 • Coin bağımsız var olabilir ancak Tokenler bir altyapıya mecburdur.
 • Coinler şeffaf ve güvenli bir şekilde el değiştirebilirler.


Leave A Reply