Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Olur? Başıma Ne Gelir?

0
Advertisement

Ticaretle uğraşan birçok insan var ve ticaret yaparken birçok şey ile karşı karşıya kalıyoruz. Çek ve senet işlerinde zor zamanlar geçirebiliyoruz.

Bilindiği üzere çek bir ödeme kağıdıdır. Yani borcunuzun karşılığında bankadan çek alarak borcunuz olan kişiye verebilirsiniz. Fakat bankadan çek almanız için o bankadan bir para hesabınızın olması gerekiyor. Çalıştığınız banka ile çekinizi doldurabilirsiniz ve borcunuz bu şekilde ödeyebilirsiniz. Yada sizin alacağınız var ise bu alacağınızı çek ile tahsil edebilirsiniz.

Konut Kredisi ya da İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

Kaynak : pixabay.com

Fakat çek ile alakalı başımıza gelebilecek kötü bir şeyde var. Eğer alacağınızı çek ile tahsil etmiş iseniz alacağınızı almak için banka şubesine gittiğinizde çekiniz karşılıksız çıkabiliyor. Yani alacağınız miktarı alamayabiliyorsunuz. Bu gibi durumlarda bazı bankalar sizlere bu ödemeyi yapabiliyor. Elbette banka bu ücretin tamamını sizlere ödemiyor. Mesela, alacağınız tutar 600 TL’ yi geçmiyor ise banka sizlere bu ücreti ödeyecektir. Fakat alacağınız ücret 600 TL’ yi geçiyor ise banka çeki hazırlayan kişiyi arayarak borcunu ödemesini talep edecektir.

Ticaret ile uğraşılıyorsa bu gibi şeyler ile karşı karşıya kalmak ise muhtemeldir. Sizlerin eline geçen bu karşılıksız çeklerin geri ödemesini almak için yani sizlere çek ile yapılan ödemeyi alabilmek için bankaya gitmeniz ve bunu bankaya bildirmeniz gerekiyor. Eğer bu konu ile alakalı bankalardan bir yardım alamamış iseniz size karşılıksız çeki veren bu kişiyle aranızda olanları hukuki yollar ile çözmekten başka çare kalmıyor diyebilirim.

Yukarıdaki cümle içerisinde de belirttiğim gibi eğer alacağınız meblağ 600 TL’ nin üzerinde değil ise 600 TL veya bunan altında rakamlarda ise bankaya giderek sizlere ödenmesi gereken parayı bankaya giderek alabilirsiniz. Banka karşılıksız çıkan çek’ i incelikten sonra ödenecek tutar 600 TL’ yi geçmiyor ise size ödenmesi gereken tüm parayı ödeyecektir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply