Cardano (ADA) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Cardano, güvenliği ön planda tutan akıllı bir sözleşme platformudur. Önde gelen birçok küresel akademisyen ve mühendis ekibi ile akademik araştırmalar üzerine kurulan ilk Blockchain projesidir.

Cardano (ADA) Coin

Kaynak : cardano.org

Cardano’nun geliştiricileri arasında Ethereum’un eski CEO’su Charles Hoskinson’da yer almaktadır.

Cardano blok zinciri 29 Eylül 2017 yılında halka açılmıştır. Cardano (ADA) coini ise 2017 yılının Ekim ayında işlem görmeye başladı. Cardano platformunun programlama dili hata toleransı yüksek olan Haskell programlama dilidir. Aynı zamanda Haskell programlama dilini kullanan ilk kripto para birimi de Cardano (ADA) coinidir.

Cardano, madencilik algoritması için ise Proof of Steak madenciliği üzerine gelişmiş olan Ouroboros’u kullanır. Ouroboros, kullanıcıların gizliliklerini korurken aynı zamanda yeni zincirler yaratmaya çalışan bir programdır. Cardano, elektrik tüketimini devasa boyutlara taşıyan Proof of Work sistemi yerine de Proof of Stake sistemi ile çalışır. Bu da Cardono için elektirik tüketimi tasarrufu yaratarak önemli bir avantaj oluşturur. Cardano’nun asıl amacı bankacılık işlemlerinin çok maliyetli olduğu yerlerde Blockchain teknolojisini kullanmaktır. Dolayısıyla, Cardano bir anlamda tasarruf amacı taşır.

Daedalus ve debit kartı, Cardano’nun özel olarak tasarlanmış cüzdanlarıdır. Daedalus cüzdan ise asıl hedefi işlevselliği arttırmak olan açık kaynaklı bir kripto para cüzdanıdır. Cüzdanda desteklenen asıl şey kripto para birimleri arasında rahat bir şekilde değiş tokuş yapılabilmesidir. Cüzdan şimdilik yalnızca web üzerinde sunuluyor olsa da gelecek zamanlarda İOS ve Android’e de sunulacak. Bunun yanında Cardano (ADA) coinin Japonya’da birçok ATM’de işlem görebilmesi için çalışmalar hala devam etmektedir.

Advertisement

Şu anda piyasada toplam 26 milyar Cardano( ADA) coini bulunmakta ve bu sayı 45 milyara kadar çıkarılabilmesi mümkündür. Fakat Cardano (ADA) coinin doğrudan dolar ile satın alınması mümkün değildir. Ancak yatırımcının elinde bulunan Bitcoin ya da Ethereum ile satın alınabilir. Cardano (ADA), Proof of Steak sistemi ile çalıştığı için madenciliği de yapılamaz.

Cardano (ADA) Coin

Kaynak : cardano.org

Cardano, iki katmanda gelişir. Bu ayrışma ile platformda yazılan akıllı sözleşmelerin daha esnek olması sağlanır.

1. Anlaşma Katmanı (CSL) : Bu katman, platformun ilk katmanıdır ve bir bilanço defteri gibi davranır. Yeni bloklar üretmek ve işlemleri onaylamak için Proof of Steak konsensüs algoritması kullanılır.

2. Hesaplama Katmanı (CCL): Bu Katman, platformun ikinci katmanıdır. İşlemlerin neden gerçekleştiği üzerine bilgiler barındırır. Anlaşma katmanından bağımsız olduğu için farklı kullanıcıların işlemlerini değerlendirirken farklı kurallar oluşturabilmektedir. CCL platformunda düşük güvence uygulamaları için

Ethereum’un da akıllı sözleşmelerinin arkasındaki dil olan Solidity’i desteklemektedir.


Leave A Reply