Çalışmayana Kredi Veren Banka Var Mı?

0

Artık ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar sigortalı bir işte çalışan hemen hemen herkese kolaylıkla ihtiyaç kredisi verebilmektedirler. Peki, çalışmayan kişilere kredi veren bir banka ya da bankalar var mı? Hayat şartlarının getirisi olarak hemen hemen herkesin çeşitli nedenlerden dolayı az veya çok borç paraya ihtiyacı olabilmektedir. Fakat faaliyet gösteren tüm bankalar da kredilerini karşılıksız veremediği için geri ödeme konusunda kendisini garantiye almak ihtiyacı hissetmektedirler. Bu sebeplerle bankalar sigortalı olarak çalışan ve hatta devlet memurlarını daha çok tercih etmekte ve kendilerinden kredi çekmelerini istemektedirler. Bunun sebebi de bankalar nezdinde bu kişiler borçlarını yani kredileri geri ödemeye daha yatkın gözükmelerinden ve banka açısından daha da güvenilir olmalarından kaynaklanmaktadır.

Sigortasız Kişilere Kredi Verilir Mi?

Sigortalı çalışanlara hemen hemen her banka belli bir miktara kadar kredi vermektedir bu durumda bir sorun yoktur. Ancak sigortasız çalışanların ise kredi çekmesi gerçek anlamda çok daha da zor olmaktadır. Zaman zaman sigortası olmayıp da kredi çekmek isteyenlerin çalışmayan kişilere kredi veren banka var mıdır diye araştırma yaptıkları görülmektedir. Belirli koşulların sağlanması durumunda tüm bankalar sigortası olmayan ya da sigortasız çalışan kişilere de kredi verdiğide bir gerçektir. O halde, çalışmayan bir kişiye nasıl kredi verilebilir? Sigortasız bir şekilde çalışan ya da sigorta kaydı olmayan bir kişiye kredi vermenin şartları nasıl oluşur? Bu sorunun yanıtlarına her birlikte bir göz atalım.

Çalışmayana / Sigortasız Çalışana Kredi Veren Bankaların Koşulları

– Kredi çekmek istediğiniz bankanın bir şubesinde bir miktar hesapta paranın yer alması kredi almak açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

– :alışmayanların ya da sigortasız çalışanların yanı sıra ev hanımı ve öğrencilere de çeşitli kredi imkanları sunulabilmektedir. Fakat bankalara geri ödeme noktasında ipotek ettirebileceğiniz bir ev, arsa, araba vb. malınızı göstermeniz gerekmektedir. Göstereceğiniz ipotek edilebilen değere göre kredi alabilirsiniz.

– Çalışmıyor ancak kira geliri olan biri iseniz, kira gelirinizi bankaya gösterip ispat ederek kredi çekmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

– Sigortalı çalışan bir kişinin ya da bir devlet memurunun kefil olması ile kredi kullanımınızı gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.

Hemen hemen tüm bankalar kredi için en az 6 ay sigortalı olarak çalışmış olmanızı beklemektedirler bu önemli bir krtierdir. Bu nedenle sigortasız olarak çalışanlar kredi çekerken epey zorlanmakta hatta kredi kullanamamaktadırlar. Ancak çalışmasa ya da sigortasız olsa dahi kredi veren bankalar olması bu tür kişilerin işlerini daha kolay bir hale getirebilmektedir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?