Yeni nesil bir kripto para birimi olan Bytom Coin, dijital varlıklar için tasarlanan bir blockchain protokolü olarak hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Nasıl Çalışır?

Bytom; veri alışverişi ve iletim katmanı, sözleşme katmanı ve varlık etkileşim katmanı olmak üzere üç katmandan meydana geliyor. Varlıklara bağlı olarak çalışan Bytom’un 3. katmanı sözleşmeleri göreve çağırır. Veri alışverişi ve iletim katmanı harcanmayan işlem çıktısı modeli (UTXO) ile ve Bitcoin’de bulunan işlem verilerinin yapısı ile de uyumlu olarak çalışır. Bu sayede yüksek bir hızda uyuşma sağlanır ve gizlilik kontrol edilebilir hale gelir.

Bytom; herkese açık ve gizli anahtarlarında, adres sisteminde; Bitcoin’de de kullanılan ESCDA şifrelemesini ve SHA256 hash mekanizmasını kullanıyor. Bytom’un bütün bu algoritma ve mekanizmaları Çin Ulusal Şifreleme Standartları ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Proof of Work Algoritması ve ODIN Standartları

Bytom’da Proof of Work algoritması kullanılmakta ve bu algoritma yapay zekalı ASIC çipleri ile uyumlu olmasının yanında kullanılan yapay zeka ekipmanlarını da hızlandırıyor. ODIN standartı ise bütün ağ ve blockchainde bulunan varlıkların hepsini farklı isimlendiriyor.

Bytom protokolü ile imzalar diğer tüm işlem verilerinden ayrıldığı için varlık yönetimi ve dağıtık defterlerin senkronizasyonu birbirinden ayrı bir şekilde yapılabiliyor.

Advertisement

Bytom platformunda yapılabileceklerden bahsedelim. Platformda; geliştiriciler, diğer blockchainlerin daha küçük sürümlerini geliştirebilirler. Kullanıcılar, blockchain üzerinde gerçekleştirilen ağ faaliyetlerini doğrulamak için akıllı sözleşmeler ile API çağrıları yapabilirler. Bu sayede blok zincir üzerinde iletişim, dijital varlık alışverişi ve kar payı dağıtımı oldukça basit bir biçimde yapılmış olur.

BTM Token

BTM tokeni; işlem ücretleri, kar payları ve değer çıkarma teminatı olmak üzere üç ana kullanım alanı bulunmakta. Toplamda 987 milyon tane BTM dolaşımda. Bytom ekibi, ICO katılımcılarına BTM tokenin yaklaşık olarak %30’unu dağıttı. Toplam BTM miktarının %33’ü ile madencilik ödülleri için bir havuz oluşturuldu. Kalan tokenler ise özel yatırımcılar ya da iş geliştirme için ayrılmış durumda.

BTM tokenin nasıl saklanacağına gelecek olursak, Bytom resmi cüzdanında tutulması gerekiyor. Bu cüzdan Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde bulunuyor.


Leave A Reply