BTCTURK TRON(TRX) Faciası – Peki Şimdi Ne Olacak?

1

12 Ekim 2020 tarihinde saatler 17:00 civarlarını gösterdiğinde BTCTURK platformunda işlem yapanların başına TRX (TRON) işlemlerinde garip şeyler geldi.

BTCTURK TRON(TRX) Faciası - Peki Şimdi Ne Olacak?

BTCTURK Türkiye’nin ilk ve dünyanın 4. Bitcoin ve dijital para borsası olarak sanırız ki ülkemizde bilmeyen yoktur. Dün akşam saat 17:00 civarına kadar BTCTURK hakkında şüphe uyandıran bir olay hiç duyulmamıştı ancak saat 17:00 itibari ile öylesine enteresan şeyler olmuş ki dijital paralar ile ilgilenenler için büyük bir soru işareti olarak karşımızda dimdik duruyor.

12 Ekim Akşamı Ne Oldu?

12 Ekim TRON (TRX) faciasında yaşananlar yaşayanların anlattıkları ile şu şekilde gerçekleşti.

  • Saat 17:00 gibi bir anda BTCTURK platformunda yer almayan TRX kısaltması ile TRON Coin işlem görmeye başladı.
  • İlk fark edenler 18 TL’den işleme başlandığını yani 1 TRX için 18 TL üzerinden işlem yapanlar olmuş.
  • Ardından 0.40 gibi bir rakama indi.
  • Bu rakama inerken değişik fiyatlardan 1,75 ile 5 TL arasında bir çok kişi işlem yaptı.
  • Yaklaşık 2 saat süren dalgalanmadan sonra 0.21 TL gibi bir rakamda TRX değeri stabilleşti.

Yani 2 saat içerisinde bir çok kişi bu garip dalgalanmalar içerisinde işlem yaptı. Ancak daha sonradan bu işlem yapanlar TRON (TRX) in fiyatının BTCTURK’teki fiyattan bambaşka olduğunu görünce şok geçirdiler.

Advertisement

Peki Sorun Ne?

Normalde yukarıda anlatılanları okuyunca ne var bunda dijital paralar bu şekilde oynaktır diye düşünebilirsiniz. Ancak buradaki sorun şu TRX kısaltmalı TRON coin dün akşam dünya piyasalarında saat 17:00 civarında 0.025 USD (0.20 TL) dolaylarında bir değer taşıyordu ve değeri de stabildi. Yani hiç 18 TL’yi bırakın 50 kuruşluk bir seviiyeye yakın bir yerde dahi değildi. Yani basit bir şekilde anlatılacak olursa dalgalanmıyordu.

TRON (TRX) Coin fiyat grafik tablosu.

TRON (TRX) Coin fiyat grafik tablosu.

18 TL olacak şekilde 2.28 USD dolaylarına hiç çıkmamıştı. Zaten TRON fiyat geçmişi incelendiğinde tarihi boyunca zaten 0.09 USD seviyesine çıkmış ki daha da fazla hiç değerlenmemiş.

BTCTURK Ne Diyor?

Açıkçası pek bir şey demiyor. BTCTURK’un bu garip olaydaki argümanları ise şu şekilde

 • TRON (TRX) işlem çiftlerinde henüz piyasa emri aktif değildir ve oluşan fiyatlar kullanıcılarımız tarafından girilerek belirlenen fiyatlardır. (Yani demek istiyorlar ki global piyasalara entegre olmadan alım satıma izin verdiğimiz için TRON (TRX) fiyatı aldı başını gitti 18 TL oldu sonra yine aldı başını gitti 0.20 kuruş oldu. Bunu biz değil siz yaptınız bizle ilgisi yok.  )
 • Kullanıcılarımızın arz talepleri doğrultusunda fiyatlar anlık olarak yükselebilir veya düşebilir. BtcTurk’ ün herhangi bir şekilde fiyat oluşumuna müdahalesi bulunmamaktadır. (Saldım çayıra Mevlam kayıra atasözünün tam hakkı verilmiş durumda.  Halbuki BTCTURK PRO versiyonda piyasa fiyatından işlem yapmaya kalktığınızda %5 aşağı ve yukarısından işlem yapılmasına izin yok. Yani şirketin kendiside %5 aşağı ve ya yukarı işlem yapmanın ne manaya geldiğini biliyor. Ama o akşam piyasa fiyat iş emirleri aktif değildi ve bunun ardına sığınıyorlar. Aşağıdaki resim BTCTURK platformundan alınmış. Çekinmeden okuyabilirsiniz.)Piyasa Koruma

Mağdur Olanlar Ne Yapabilir?

Açıkçası mağdurların mahkemeye gitmekten başka çaresi yok. BTCTURK sorumluluk kabul etmiyor. “Hiç bir hatası olmayan mükemmel bir şirketiz ve kim en kadar mağdur olmuş bizi ilgilendirmez ” mantığı ile hareket ediyorlar. Her mağdura kopyala yapıştır aynı cevabı veriyorlar.

https://www.sikayetvar.com/btcturk adresinden ulaşılan sayfada bir kaç kişi bu mağduriyeti paylaşmış. Hatta şikayet yazanlardan birisi avukat olduğunu belirtmiş. Dava açacağını yazmış. Bir şikayette ise Whatsapp grubu kurduklarını ve toplu hareket edeceklerini yazıyor. Bir kısmı MASAK ya da savcılık üzerinden suç duyurusunda bulunmak istiyor. Bakalım neler olacak.

Mağdurlar Ne İstiyor?

Elbette ki o işlemlerin iptal edilmesini ve paralarının iade edilmesini istiyorlar. Doğruluğu ispatlanamasa bile 400.000 TL’lik TRX işlemi yapıp parasının bir anda dakikalar içerisinde 30.000 TL civarına indiğini paylaşan bir kişi yaşadıklarını şikayetvar.com sitesinde kamuoyu ile paylaşmıştı.(https://www.sikayetvar.com/btcturk/btcturk-trx-alt-coinler-yukselmedi)

Yani bir bankaya altın almaya gidiyorsunuz ve altını bugünün fiyatı olan 480 TL civarından değil de 3000 TL civarından size satıyor ve daha sonra bunu ben yapmadım siz banka müşterileri yaptınız beni ilgilendirmez demesi gibi bir şey olmuş. Mağdurlar bu garipliğin düzeltilmesini talep ediyorlar.

Sonuç

Zaten güvenilirlik konusunda problem yaşayan dijital paralara güvenmeyenler için güzel bir argüman oldu. BTCTURK gibi Milli Takımlara sponsor olan bir firma bunu yapıyorsa diğer yeni piyasaya girenler kim bilir neler yapacak diye insan düşünmeden edemiyor. BTCTURK’ün bu güvensizliği yaşatmaya da hakkı olmadığını düşünüyoruz.

NOT : Gelişmeler oldukça sayfa güncellenecektir. Sizlerde yorumlar üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Çıkarılan Dersler (Aralık 2020 yazı güncellemesi)

Sezar’ın hakkı Sezar’a verilmeli. BTCTURK en son listelemeye başladığı Polkadot (DOT) için geçmişteki hatalarından ders almış ve çok başarılı yeni listeleme yapmayı başardı. Hiç bir şekilde manipülasyon ya da spekülasyon DOT coinin listelenmesinde yaşanmadı. Bu da kripto para ile trade edenler için oldukça güzel bir gelişme.


1 Yorum

 1. Merhaba, söyledikleriniz de çok haklısınız. Piyasa emri ile yüzde 5 meselesini de sayenizde öğrenmiş oldum. Bu da güzel bir argüman oldu savunmamız için. Olayın yasanmasinda bende mağduriyet yaşadım. Ek olarak bazi noktaları eklemek isterim. Trx listelenmesi 12 Ekim17.40 da başladı. Fakat cüzdanlar 1 saat öncesinden aktif edilmiş ve koinin ekleneceğine dair duyurusu yapılmamıştı. Listeleme 17.40 da başlamadan önce bazı kişiler diğer platformlardan TRX lerini BtcTurk TRX cuzdanina aktarmış. Ve listelenme başlayınca da 18 Tl ye kadar emirlerle başlattılar. Demem o ki, bir sisteme yeni coin ekleneceği zaman o platformlardaki ilgili koinin cüzdanlarına diğer platformlardan koinin gelmesi lazım ki bu koinler BtcTurk içinde işlem görecekti. Fakat duyurusunu yapmadıkları halde cüzdanları 1 saat öncesinden açmaları olayı çok çelişkili hale getiriyor. Ayrıca piyasa fiyatı gösterimi yapılmadı. Piyasa emirleri devre dışı evet fakat global fiyatı neden gösterilmedi? Bu olayın arkasında bizzat kendileri var. Olayı o kadar iyi tezgahlamislar ki şikayet edilecek tüm noktalarda kendilerini temize çıkaracak şekilde ayarlamislar. Bu olay çözülür mu bilemem ama milli takım sponsoru olacak bir şirket kesinlikle böyle bir şirket olmamalı!

Leave A Reply