Blockchain Teknolojisi Nedir? Blok Zinciri ve Bitcoin Nedir?

0

Blockchain; kripto paralarla gerçekleştirilen tüm işlemlerin kaydedildiği internet üzerinde bulunan, merkezi olmayan ve tamamen kamusal olan bir defterdir.

Sürekli olarak büyüyen bloklar, bu deftere kaydedilir ve kronolojik olarak sıraya dizilir. Alışverişi yapan kişilerin alışverişlerini takip etmelerine olanak tanır. Blockchain üzerinde bulunan her nokta, blok zincirinin bir kopyasını bilgisayarına indirebilir.

Blockchain

Kaynak : pixabay.com

Dağıtılmış Defter Teknolojisi

Önceleri Bitcoin için bir muhasebe yöntemi olarak tasarlanan Blockchain, dağıtılmış defter teknolojisini kullanır. Bu teknoloji, günümüzün çoğu ticaret uygulamasına kullanılır. Günümüzde ise bu teknoloji daha çok işlemleri onaylamak ve blok zincirine işlemek için kullanılıyor. Böylelikle değiştirilmesi imkansız kayıt girdileri oluşturulur ve bu kayıtlar blok zincirinde herkes tarafından onaylanır.

Bir Blok Zincirinin En Küçük Parçası

Blok, blok zincirinin her bir parçasına verilen isimdir. Bir blokta yapılan işlemlerin hepsinin veya bir kısmının kaydı tutulabilir. Bu işlem tamamlandığında blok, blok zincirinin kalıcı bir parçası olur. Bir bloğun tamamlandığı her seferde yeni bir blok yaratılır. Böylelikle blok zincirinde çok sayıda blok oluşturabilir ve bu bloklar kronolojik olarak sıraya dizilir. Her blok, kendinden önceki bloğun hash değerini taşır. Blok zinciri, kullanıcı adresleri hakkında tam bir bilgiye sahiptir.

Kripto Paralara Yatırım Yapmak İyi Bir Fikir mi? | Blockchain Teknolojilerinin Geleceği

Kaynak : Pixabay.com

Blok zinciri, işlemlerin değişmez olması amacıyla hazırlanmıştır. Bu demek oluyor ki yapılan işlemler silinemez. Bloklar, kriptografik yöntemler kullanılarak eklenir. Böylelikle veriler dağıtılabilir fakat kopyalanamaz. Blok zinciri büyürken senkronizasyon ve depolama alanı gibi sorunlar da görünebilir.

Advertisement

Blok Zinciri ve Bitcoin

Blok zinciri, Bitcoin’in getirdiği en büyük teknolojik yeniliklerden biridir. Bitcoin, merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Bunun yerine, Bitcoin kullanıcıları işlemleri yapar ve onaylar. Böylelikle, bankalar gibi aracılara ihtiyaç duyulmaz. Tamamlanan işlemler önce bloklara daha sonra da blok zincirine işlenir. Blok zincirine ortalama her 10 dakikada bir yeni bir blok eklenir. Bitcoin protokolü gereğince blok zinciri veri tabanı sistemdeki tüm noktalarla paylaşılır.

Kripto Paralara Yatırım Yapmak İyi Bir Fikir mi? | Blockchain Teknolojilerinin Geleceği

Kaynak : Pixabay.com

Bitcoin ağına katılan her bilgisayar, blok zincirinin bir kopyasını kendi bilgisayarına indirebilir. Blok zincirinin bu kopyası, birçok farklı işlem geçmişini barındırabilmektedir. Bu özelliği ile blok zincirinin ayrı bir önemli olduğu söylenebilir.


Leave A Reply