Bitcoin ve Kripto Paraların 2020 Dönüşümünde Neler Oldu?

0

2020 yılında Bitcoin ve kripto paralar dünyasında neler oldu. Bundan sonra neler olabilir? Kripto parala için bir inceleme yazısı.

2020’nin başında Bitcoin (BTCUSD) ve dolayısıyla kripto para piyasaları için beklentiler çok parlak görünmüyordu. Her ikisi de, uzun süreli bir fiyat düşüşünü ve kripto suçundaki bir artışı atlatmaya çalışıyordu. Piyasa likiditesi düşük kaldı ve kurumsal yatırımcılar hala kripto para birimlerinden uzak duruyordu.

Sonra salgın oldu. Merkez bankalarının birden fazla kontrolsüz teşvik harcaması, Bitcoin’i fiyat stuporundan sarstı ve bir değer deposu olarak ekonomik önermesini güçlendirdi. Fiyatı, Aralık ayı başlarında, yaklaşık üç yıl önce gelişen bir ekonomi sırasında belirlenen 20.000 $ rekorunu geçti ve bu yılın başından bu yana% 200’den fazla fırladı.

Bitcoin ve Kripto Paralar

Kaynak : pixabay.com

Bu arada, kripto para piyasaları, 2017’deki 800 milyar dolarlık değerlemelerinden bir kıl kadar uzak olan 760 milyar dolara sıçradı ve bu yılın başında 185 milyar dolarlık piyasa değerinden önemli ölçüde yükseldi.

ANAHTAR BİLGİLER

  • Makroekonomik istikrarsızlık korkuları yatırımcıları yeni varlık sınıflarına yönelttiğinden, Bitcoin ve kripto para birimi fiyatları 2020’de yeni zirvelere fırladı.
  • Kurumsal yatırımcılar ve bankalar, kripto para birimine ve ticaret ekosistemine yatırım yaptıklarını açıkladıkları için Bitcoin büyük bir fayda sağladı.
  • Bununla birlikte, kripto ekosistemi hala dolandırıcılık ve düşük likidite gibi çeşitli sorunlardan muzdarip.

Bitcoin Fiyatındaki Artışa Ne Sebep Oldu?

Bazı gelişmeler, 2020 yılının ikinci yarısında Bitcoin ve kripto piyasalarının gelişmesi için mükemmel bir fırtına yarattı.

Advertisement

Bunların arasında en önemlisi, pandemik kapanma sırasında merkez bankası politikasıydı (ve olmaya da devam ediyor). Analistler, yatırımcıların paralarını Bitcoin’e yatırmalarının başlıca nedenleri olarak ekonomik kapanma sırasında kontrol edilmeyen teşvikten kaynaklanan makroekonomik istikrarsızlığı ve düşük faiz oranlarını gösterdi. Kripto para biriminin kıtlığı, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının harcamalarının telaşıyla tezat oluşturuyor. Bu para politikası taktiği, fiat para birimlerinin değerini düşürebilir ve aşırı enflasyona yol açabilir.

Kurumsal yatırımcılar, düşük faiz oranları ve makroekonomik türbülans korkusuyla dolu bir ekonomik ortamda bir risk profili benimsedi. Yatırım yapılabilir varlık arayışlarında, yatırımcılar orijinal Bitcoin değerlendirmelerini yeniden değerlendirdiler ve ticaret altyapısını güçlendirdiler.

Bitcoin ve Kripto Paralar

Kaynak : pixabay.com

Bitcoin’in 2017 fiyat artışının aksine, koro çoğunlukla negatifken, bu sefer eşlik eden olumlu oldu. Sonuç olarak, bazı kurumsal yatırımcılar artık Bitcoin üzerine bahis oynuyor. Sadece onlar değildiler. Square, Inc. (SQ) ve MicroStrategy Incorporated (MSTR) gibi halka açık şirketler de Bitcoin’e yatırım yaptı ve bu ikinci şirket onu hazine yönetimi stratejisinin önemli bir parçası haline getirdi.

Bu yıl, Bitcoin’in genç tarihinde de ufuk açıcı bir olay oldu. Başka bir Bitcoin yarıya indirilmesi, Bitcoin’in üretilme hızını yavaşlattı ve böylece kripto para biriminin piyasadaki genel arzını azalttı. Genel olarak, etkinliğe bir fiyat artışı eşlik eder. Ancak rekor girişlere tanık olması beklenen olayın, kripto piyasalarında zar zor bir patlama yaratması bu garip yılın bir ölçüsü. Yine de, arz indirimi, Bitcoin’in daha sonraki fiyat sıçraması için koşulları oluşturmaya yardımcı oldu.

Bitcoin Doğru Zamanda Nasıl Alınır? Bu işin taktiği var mı?

Kaynak : pixabay.com

Bu Sefer Farklı Olacak mı?

2017’den bu yana işler değişse de aynı kalıyor. Bitcoin fiyatı hâlâ fazlası ile dengesiz. Yalnızca geçen hafta, kripto para birimi, 29.000 doları geçerken, genel piyasa değerine kabaca 100 milyar dolar ekledi.

Bu dalgalanma suçlular ve dolandırıcılar için verimli bir zemindir. Bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar, Ekim ayına kadar kripto para piyasalarından ve ekosistemlerden toplam 1.8 milyar dolarlık fon elde etmişti. Piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para olan Ripple’ın XRP’si (XRPUSD), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yasadışı menkul kıymet satışı için dava ediliyor.

Kripto Paralar

Kaynak : pixabay.com

Bugün daha büyük borsaları kullanırken daha az sorun olsa da, bir likidite sorunu devam ediyor. Kripto borsaları arasında fiyat farklılığı var olmaya devam ediyor. Bitcoin ve kripto para birimleri konusundaki kısıtlamalarını bıraksalar bile, kurumsal yatırımcılar hala tam olarak taahhütte bulunma konusunda dikkatli. Grayscale Bitcoin Yatırım Ortaklığı’na (GBTC) rekor girişler bunun kanıtıdır. Güven, yatırımcılar için Bitcoin’e dolaylı olarak maruz kalma imkanı sunarak, onları Bitcoin sahibi olmanın zorluklarından ve maliyetinden kurtarır. Buna karşılık, yükselen bir ticareti zirveye çıkarabilen ve fiyat düştüğünde ondan çıkabilen kripto turistleri haline geliyorlar.

San Francisco merkezli Bitwise Asset Management, bir Bitcoin borsa yatırım fonunda (ETF) birden fazla denemeden sonra, bu yıl bir kripto endeks fonu başlatmak için gemiye atladı. Bu tür yatırım araçlarının çoğalması kurumsal yatırımcılara Bitcoin ve kriptodan kar etme şansı sunarken, onlara yönelik yatırımların mevsimselliği kripto’nun likidite sorununun devam etmesini sağlıyor.


Leave A Reply