Bitcoin Mobil Cuzdan Nedir ? Mobil Wallet Çesitleri

0

Bitcoin cüzdanlar, kullanıcıların para transferi yapmak için özel anahtarlarını saklamasını sağlayan özel sistemlerdir.

Farklı çeşitleri olan Bitcoin cüzdanlar içinde, Bitcoinlerini bilgisayarlarda saklamak istemeyenler için kâğıt cüzdanlar da geliştirilmiştir. Bitcoinleri güvence altına almak büyük önem arz etmektedir. Bitcoin sık kullanılmaya başlamış ve her geçen gün işyerleri de Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamışlardır. Bu sebeple de Bitcoin mobil cüzdan giderek çok daha fazla kullanılmaya başlamıştır.

Bitcoin Mobil Cuzdan Nedir ? Mobil Wallet Çesitleri

Kaynak : pixabay.com

Bitcoin Mobil Cüzdan

Hemen her açıdan masaüstü cüzdanlar çok iyidir. Ancak, herhangi bir mağazadan alışveriş yapıp ödeme yapmak için mobil cüzdan çok daha kullanışlıdır. Akıllı telefonlarda diğer uygulamalar gibi çalışan mobil cüzdanlar, Bitcoin adresinin özel anahtarını saklayarak direk mobil cüzdan üzerinden ödeme yapılmasını sağlar. Bitcoin ödemesi kabul eden bazı iş yerlerinde herhangi bir bilgi girmeye gerek kalmadan direk temassız özelliği ile ödeme yapılabilmektedir. Mobil cüzdanların en önemli özelliği Bitcoinin tam sürümünü kullanmamaktadır. Bu da telefon faturasına çok fazla yük bindirmez. Android mobil cüzdan, Blockchainin küçük bir kısmını indirerek bilgilerin doğru olduğu konusunda ağdaki diğer düğümlere güvenerek basitleştirilmiş ödeme onayını kullanır.

Bitcoin Mobil Cüzdan Çeşitleri

  • Electrum Bitcoin Wallet; en popüler ve hafif mobil cüzdanlardan biridir. Uygulamanın mobil cüzdana indirilip kurulmasından sonra sistem 12 kelimeli bir şifre verir. Bu şifrenin bir kenara yazılarak saklanması ile ileride mobil cüzdanda yaşanacak olan bir sorunda cüzdan kurtarılabilir. Electrum Cüzdan ayrıca ödemelerde kullanmak üzere 6 haneli bir PIN kodu belirlemeyi öngörür. QR kod desteğine sahip olan bu cüzdanda üretilen QR kodlar sadece ZXing QR uygulaması aracılığı ile okunabilmektedir.
  • Coinomi Wallet; Bitcoin ile birlikte birçok kripto parayı destekleyen bir mobil cüzdandır. Cüzdan oluşturulurken diğer cüzdanda olduğu gibi 12 kelimeli bir şifre oluşturur. Bu cüzdanda PIN kodundan ziyade istenilen uzunlukta bir şifre oluşturulmasını sağlar.
  • MyCelium Bitcoin Wallet; Blockchain.info tarafından 2014 yılında en iyi mobil uygulama seçilen MyCelium, açık kaynak kodlu olması nedeniyle Bitcoinlerin çalınması mümkün değildir. Sade bir ara yüze sahip olan bu mobil cüzdanda QR kod aracılığı ile para transferi yapılabiliyor. PIN kodu belirlenen bu cüzdanda aynı zamanda kâğıt cüzdanlarda görüntülenebilmektedir.
    Bitcoin Mobil Cuzdan Nedir ? Mobil Wallet Çesitleri

    Kaynak : pixabay.com

  • GreenBits Bitcoin Wallet; yeşil ağırlıklı bir temaya sahip olan bu cüzdanın Google Chrome için bir eklentisi de bulunmaktadır. Bu cüzdanın en önemli avantajı aynı cüzdanı kullanan kullanıcıların, Bitcoin ağının onayı olmadan para transferi yapabilmeleridir. Cüzdan kurulum aşamasında 24 kelimeli bir kombinasyon oluşturarak, mobil cihazda bir problem olması halinde cüzdanın kurtarılmasını sağlıyor. Cüzdanın tek dezavantajı kurulumunun çok uzun sürmesidir.
  • Bitcoin Wallet; mobil cüzdanlar içinde en eski ve basit olan uygulamadır. Açık kaynaklı olan bu cüzdan indirildiğinde hemen kullanılmaya başlar. Basit bir adres defterine sahip olan uygulamada işlemler basit bir şekilde yapılabilmektedir. Basit bir cüzdan olan bu cüzdanın en büyük dezavantajı tehditlere açık olmasıdır. Cüzdanın gizli anahtarı mobil cihazda saklanmaktadır ve cihaza herhangi bir şey olduğu zaman cüzdan kurtarılamaz.


Leave A Reply