Bitcoin Gold (BTG) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Bitcoin Gold, Proof of Work algoritması ile Bitcoin’in kullandığı SHA-256 yerine EquiHash algoritmasını kullanır.

Bildiğiniz gibi EquinHash; Ethereum, Zencash, zcash gibi kripto para birimlerinde kullanılıyor.

Bitcoin Gold (BTG)

Kaynak : bitcoingold.org

Bitcoin Gold’un asıl amacı ise Bitcoin’den daha güvenilir ve daha iyi bir para birimi olmak. Bitcoin Gold, ASIC madenci cihazlarına karşı oldukça dayanıklı olabilecek şekilde geliştirildi. Yapılan bu temel değişikliğin nedenini soracak olursanız, Bitcoin madenciliğinin eski haline gelmesi için olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin Gold, şu anda olduğu gibi paralı uygulamalar ile madencilik yerine eskiden yapılan CPU ve GPU ile madencilik yapmayı sağlıyor. Bitcoin Gold’un arzı ise aynı Bitcoin gibi 21 milyon tane ile sınırlandırılacak. Bitcoin Gold’un yaklaşık olarak %1’lik bir kısmının Bitcoin Gold sahiplerinin elinde bulunması, birçok kullanıcının aklına insanları dolandırabilecekleri ihtimalini getirdi.

Artı Yönleri

Bitcoin Gold, Bitcoin’e göre gerek teknik açıdan gerekse geliştiriciler açısından daha üstün konumdadır. Bitcoin SegWit yükseltmesine karşı ancak Bitcoin Gold, SegWit’i benimsiyor. Bu da Lightning Network gibi bitcoin geliştirmelerinin Bitcoin Gold’u kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Bitcoin Gold (BTG)

Kaynak : bitcoingold.org

Eksi Yönleri

Kripto para piyasasının Bitcoin Gold’a ihtiyacı yok. Bitcoin Gold, bitcoinden bağımsız olarak herhangi bir Equihash parası olarak piyasaya çıkmış olsaydı hiçbir yatırımcının dikkatini çekmeyecekti. Bitcoin Gold’un şu anda yatırımcılar için ilgi çekici olma sebebi bitcoin sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılacak olması.

Advertisement

Gelecek

Bitcoin Gold’un geleceğine değinelim. Buna en güzel örnek BitcoinCash’i verebiliriz. BTG piyasaya BCH’ye göre daha düşük bir değerden girmesi bekleniyor. Bunun nedeni ise Bitcoin Gold; madencilerden, Core-karşıtı gruptan ve şirketlerden BitcoinCash’e kıyasla daha az destek görüyor.

Güvenlik

Bitcoin Gold ekibi, sorunlara çözüm olarak hard fork uygulamayı düşünüyor. Hard Fork, yapılması muhtemel olan saldırıları yaklaşık olarak %51 oranında önleyecek aynı zamanda da ASIC madencilerinin ağı ele geçirmesini engelleyecek.

Bitcoin Gold (BTG)

Kaynak : bitcoingold.org

Ne Kadar?

Kripto para piyasasında kısa zamanda hızlı bir yükseliş yapan Bitcoin Gold, 2018 yılının Ocak ayında 480 $ civarındaydı. 2019 yılının Ağustos ayı itibari ile Bitcoin Gold’un fiyatı 11.17$, piyasa değeri 195.696.194 $, günlük işlem hacmi ise 11.437.679 $


Leave A Reply