BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

0

Hala bilmeyenler için BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi nedir konu başlıklı yazımız. BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES); Fiil ehliyetine sahip her bireyin gönüllü katılımına dayalı, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından faaliyetleri yürütülen, Bireylerin emeklilik dönemlerinde, kendi birikimleri oranında ek bir gelir sağlamaya yönelik kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

Sistemde en az 10 yıl kalmak ve 56 yaşını tamamlamak emekliliğe hak kazanılmasını sağlamaktadır. Emekliliğe hak kazanıldığında üç farklı emeklilik seçeneğine sahip olunur. Birikimlerin toplu olarak alabileceği gibi, tercihler doğrultusunda bir geri ödeme planı dahilinde programlı olarak ya da yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı şeklinde de alınabilir.

Bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payı tutarının %25’i, ilgili yıla ait brüt asgari ücret tutarının %25’i ile sınırılı olmak kaydıyla, devlet katkısı olarak bireyin hesabına ödenir.

18 yaşını doldurmuş; çiftçi, ev hanımı, serbest meslek sahibi, sanatçı, esnaf, memur, doktor, avukat, öğretmen yani herkes hangi meslekten olduğuna, SGK üyesi olduğuna bakmaksızın herkes Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt olabilir.

1 Ocak 2013’te başlayan yeni Bireysel Emeklilik Sistemi dönemi ile birlikte, artık Bireysel Emeklilik Sistemi daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek katkı sağlamakta.

Yorum Yazmak İstermisiniz?