Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

0

Milyonlarca banka müşterisi, bankaların kendileri için uyguladıkları çeşitli işlemler nedeniyle haklı veya haksız olarak mağdur duruma düşmektedir. Banka müşterileri arasında haklı olduğunu düşünenler, durumlarını mahkemelere taşıyarak haklarını savunmak istemektedir. Ancak müşteriler bu uygulama öncesinde bankaya dava açmanın kredi notunu düşürebileceğine ilişkin sorular sormaktadır. Yazımızda sizlere bankaya dava açmak isteyen bireylerin kredi puanının düşüp düşmeyeceği hakkında bilgi vereceğiz.

Bankaya herhangi bir nedenden dolayı dava açmak istediğinizde kredi puanınız düşmez veya artmaz. Dava sonucunda haklı olduğunuz varsayılsa da haksız olduğunuz varsayılsa da kredi notunuzu davanız etkilememektedir.

Kredi Notu

Bilindiği üzere bankaların müşteriler ile yaptıkları çalışmalar neticesinde en önemli kriter kredi notudur. Bankalar gerek kredi başvurularında gerekse kredi kartı başvurularında müşterileri ölçerken kredi puanına göre değerlendirme yapmaktadır. Kredi notu yüksek olan bireylerin, bankalar nezdinde değeri yüksektir ve istedikleri tutar kısa süre içerisinde onaylanmaktadır. Ancak kredi çekerken geri ödemeniz gereken tutar, gelirinizin en fazla %60’ı olmalıdır. Eğer kredi geri ödeme tutarınız bu değerin altındaysa çekmek istediğiniz kredi olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi çekmek veya kredi başvurusu yaparken öncelikle kredi notunuzun yüksek olduğundan emin olun. Eğer kredi notunuz düşükse, kredi ve kredi kartı isteğiniz onaylanmayacaktır. Daha önceden herhangi bir banka ile çalışmamış bireylerin genellikle kredi notları 1540 olarak nitelendirilmektedir. Ödemelerin zamanında yapılması ve geciktirilmesi nedeniyle bu puan artar veya azalır. Kredi notunuz bu değerin üstündeyse ve geliriniz çekmek istediğiniz kredi tutarının aylık ödemesinin en fazla %60’ı ise krediniz onaylanacaktır. Eğer kredi notunuz düşükse yapmanız gereken, ödemelerinizi zamanında temin etmenizdir. Son 2 yıldır aktif olarak kullanılan Findex sistemine göre kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yorum Yazmak İstermisiniz?