Türkçe anlamı kahin olan Augur, gelecek ile ilgili tahminlerin oylanacağı ve doğru kehanete yatırım yapan yatırımcıların kazanacağı bir sistemdir.

Augur ağı, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin kullanımına açıktır ve ağa katılmak için REP tokenlerine sahip olma zorunluluğu yoktur.

Augur (REP)

Kaynak : augur.net

Nasıl Çalışır?

Genel çalışma sistemini ikili opsiyon ya da bahse benzetmek yanlış olmaz. Elbette bu kadarla sınırlı değil. Şimdiye kadar kullandığımız ve bildiğimiz bütün sistemlerde, tahmin edilecek sonuçlar belli bir merkezden çıkar. Örneğin, euronun değerinin birkaç saat içerisinde değişip değişmeyeceği ya da bir futbol maçının sonucunun tahminleri ve bunlara verilen oranlar belli merkezler tarafından yönetilir. Augur, hiçbir merkezi otoriteye bağlı değildir. Merkezi bir otorite yerine ethereum altyapısında kendi kendine çalışacak bir kontrata dayanıyor.

Örnekle açıklamak gerekirse, Augur’da “Gelecek seçimde Trump tekrar başkan olacak mı?” sorusu kehanet olarak bir kullanıcı tarafından oluşturulacak ve evet ya da hayır şeklinde toplum tarafından oylanacak. Oylamanın sonucunda verilen tarihte ortaya çıkan sonuç, REP sahiplerince oylanacak. Sonuçta, doğru kehanette bulunan kullanıcılar ve doğru tahminin gerçekliğini onaylayan REP sahipleri Augur sistemi tarafından otomatik olarak ödüllendirilecek.

Augur (REP)

Kaynak : augur.net

Augur platformunda, dilediğiniz herhangi bir şeyin geleceğe dair kehanetini tahmin konusu yapabilirsiniz. Elbette, kehanetlerin sebep olacağı olumlu ya da olumsuz sonuçları kestirmek en azından şu anda pek mümkün görünmüyor. Fakat, projenin benimsenmesi durumunda oldukça ilginç olaylarla karşılaşacağımız kesin. Merkezi bir otorite yerine kalabalığın bilgeliğine güvenen Augur, “gelecek hakkında bir erken uyarı sistemi” sloganını kullanıyor.

Advertisement

REP Nereden Alınır?

REP tokenini herhangi bir kripto para borsasından temin edebilirsiniz.


Leave A Reply