Ardor (ARDR) Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

0

Nxt tarafından geliştirilen Ardor (ARDR), çok katmanlı bir blockchain projesidir. Hedefi, kurum ve iş yerlerine blockchain hizmeti sağlamak olan Ardor, içerisinde isteğe bağlı olarak şekillendirilebilen blockchainleri oldukça kolay bir şekilde yaratabiliyor.

Ardor (ARDR) Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Bunun yanında yeni oluşturulan blockchainin diğer blockchainlerle uyumlu bir biçimde çalışmasını sağlıyor.

Nasıl Çalışır?

Ardor, 2013 yılında kurulan Nxt platformu geliştiricileri tarafından geliştirilmekte. Nxt platformundan bahsedecek olursak, deney amacıyla kurulan platform yaklaşık olarak 4 yıl boyunca deneylerini devam ettirdi. Elbette, diğer birçok blockchain gibi Nxt blockchaini de belli bir süre sonra tıkanmaya başladı. Blockchain üzerinde işlem yapıldıkça depolanan veri sayısı artıyor, bunun yanı sıra bir full nodeun çalışabilmesi için gerekli veri giderek yoğunlaşıyor. Tabii bir süre sonra işlem sırası gittikçe uzuyor. Bu da blockchainin yavaşlamasına neden oluyor. Yapılan güncellemeler ise bu sorunu kökünden çözmek için yeterli olmuyor.

Ardor’un farklılığı ise ağında yavru blockchain olarak adlandırılan yeni zincirler eklemek için gereken yapı. Yapıyı inceleyecek olursak; Yapıda, bir tane ana Blockchain (Ardor) ve birden fazla yavru blockchain bulunuyor. Ardor’un ana blockchaini, hızlı çalışması ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ölçeklendirildi. Ana ağa eklenecek yeni bir zincir ya da proje, ana ağın güvenliği altında yer alıyor ve aynı zamanda ana ağın onaylayıcıları ile çalışıyor. Bu şekilde yeni bir zincir sadece birkaç saat içerisinde yaratılabiliyor. Ayrıca, bu yeni oluşturulan zincirler kendilerine ait token basılabiliyor ve bu tokenler farklı kullanımlar için ayarlanabiliyor.

Advertisement

Ardor ağında lgnis adı verilen bir yavru blockchain kullanıcılara örnek olarak yaratıldı. Nxt platformundaki ICO’da sadece lgnis içi yaklaşık olarak 15 milyon dolar fon toplandı. Lgnis ise kripto varlıkların alım satımında ayrıca, dosya transferlerinde kullanılacak.

ARDR Coin Nedir?

Ardor blockchaini içerisinde ARDR coin, yakıt tokeni olarak kullanılıyor. ARDR coinin piyasa değeri şu anda 160 milyon dolar. Ortalama 0.14 dolardan işlem gören ARDR token, 998.999.495 adet piyasa arzına sahip.


Leave A Reply