Algorand Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

0

Algorand Inc., kriptografi temsilcisi ve Turing ödüllü MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan bir teknoloji şirketi olarak piyasaya çıkmıştır.

Algorand Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Uluslararası düzeyde tanınmış araştırmacılar, matematikçiler, kriptograflar ve ekonomistlerden oluşan bir ekiple kurulan Algorand platformu, ayrıca gerçek merkezsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenliği garanti etmek için tasarlandı. Güçlü teknik ekibi ile birlikte projenin temel vizyonu güçlü bir ekosistemle sınırsız ekonomiyi kurma ve Blockchain teknolojisini geliştirmeye dayanıyor.

Algorand, yıllarca trend halinde olna Blockchain benimsenmesini engelleyen merkezsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik gibi teknik engelleri ortadan kaldırarak daha özgür bir piyasa yaratma yoluna giriyor. Algorand’in temel güvenlik ve çalışma mekanızması itibarı ile izinsizliğe ve PURE PROOF OF STAKE’e dayanıyor. Bu sayede gerçek anlamda merkezi olmayan bir ağ içerisinde, aktörler tarafından tam katılım, güvenlik ve işlemlerde hız sağlıyor. Bununla beraber blokların saniyeler içinde sonlandırılmasıyla birlikte, Algorand’ın işlem hacmi büyük ödeme sistemleri ve finansal ağlarla benzer seviyelerde seyrediyor.

Merkezi olmayan Blockchain uygulamaları ile Algorand her bir bloğu onaylamak için benzersiz bir kullanıcı komitesi kullanıyor. Bu komite rastgele ve gizlice seçildiği için aktörler arası iletişim çok daha kolay hale geliyor. Algorand da kullanılan, merkezi olmayan sistemin avantajları arasında adillik, şeffaflık, kesinlik ve güvenlik yer alıyor. Kontrol tüm bireysel ağ katılımcıları arasında dağıtılarak adil ve şeffaf bir sistem elde ederken verilerin kaybolma ya da tahrip olması riski de en aza indirilir. Aynı zamanda olası saldırılar karşısında belli bir hedef kitle olmadığı için merkezi olmayan sistemler oldukça güvenlidir.

Advertisement

Algorand’ın blockhain uygulamalarında fork (çatal) sistemi kullanılmıyor. Proof of work protokollerinden farklı olarak zincire asla iki farklı kısım eklenmiyor. Bu şekilde de bir turda onaylanmak için yalnızca bir blok gerekli imza sınırına ihtiyaç duyuyor. Bunun yanında Algorand platformunda tüm işlemler kesinlik arz ediyor. Bir blok, zincire eklendiğinde kullanıcılar bu bloğun içerdiği işlemlere güvenmesi için gerekli güvenlik yazılımları sağlanıyor.

Günlük ortalama ₺242,885,819 TRY işlem hacmiyle ve 405,774,520 ALGO miktarındaki piyasa arz miktarı ile geniş bir işlem kapasitesine sahip olan Algorand güven verici yapısı ile şeffaf ve adil işlem imkanları sunuyor.


Leave A Reply