2021’de Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Çökecek mi? Neler Olabilir?

0

Bitcoin geri dönüş yapar mı? Eğer artık geri dönüş yapmaz ise Bitcoin düşmanları ve Blockchain teknolojisinden şüphe duyan insanları kalıcı olarak susturur.

Bitcoin, Aralık 2020’de ATH’ye girdikten sonra hakimiyetini sürdürüyor ve şimdiden 35.000 doları geçti. Bitcoin piyasa değeri, son zamanlarda 500 milyar doları aşarak yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Bunun değerlenmenin ardından Bitcoin, Visa, JPMorgan Chase, Mastercard, Paypal ve Bank of America’yı piyasa değeri olarak geçtikten sonra dünyanın en büyük finansal hizmeti haline geldi.

2021'de Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Çökecek mi? Neler Olabilir?

Kaynak : pixabay.com

Bununla birlikte, Bitcoin’in çok fazla artmasını engelleyemeyen birkaç gerçek var. Ancak yatırımcılar yine de 2018 çöküşünü hatırlamaktan kendilerini alamıyorlar. Şimdi Bitcoin’in yükselmesiyle birlikte, çoğu insan tarafından sorulan başka bir soru var, yani Bitcoin tekrar çökecek mi yoksa çökmeyecek mi?

Soruyu yanıtlarken, 2020’nin başında Bitcoin’in 30.000 USD’yi geçeceği ve ardından tarafsız bir trend izleyeceği konusunda dürüstçe tahmin yapan bir çok ekonomist vardı. Yani, bu soruyu takiben başka bir tedirgin edici soru daha akla geliyor ama bu sefer önceki gibi büyük bir düşüş olmayacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin Bitcoin ve diğer kripto işlemleri ile ilgili yeni bir yasa getirmesi beklendiğinden, son zamanlarda ABD’de yerleşik JP Morgan, Grayscale ve Square şirketlerinin yatırım olarak daha fazla Bitcoin satın aldığını biliyoruz.

Ancak Ripple şirketi, XRP ile ilişkisi nedeniyle SEC ile davalık oldu. XRP zaten yatırımcıyı kaybettiğinden ve insanlar yatırımlarını nakde çevirmeye başladığından, XRP’nin fiyatı düşmeye devam ediyor. Bir çok borsada XRP’yi delist etti. XRP hariç diğer en iyi kripto para birimleri Litecoin, Ethereum, Polkadot ve Bitcoin cash de fiyat ve piyasa değeri açısından yükselmeye hızla devam ediyor. Artışın da 2021 yılının ilk dönemlerinde devam edeceğe benziyor.

Advertisement
2020 yılı, merkezi olmayan Finans ve Ethereum Blockchain yılı olmuştur.

Çünkü binlerce defi projesi başlatılır ve çoğu Ethereum Blockchain üzerine inşa edilir. ancak, DeFi, Chainlink, Synthetix ile başladığı ve ardından Uniswap, 1inch ve başka bir token ile sona erdiği için farklı projelerde milyar değerinde hacim eklemiştir. Bu yıl olduğu gibi Bitcoin piyasada % 50’den fazla hakimiyeti elinde tutabiliyor. Çünkü çoğu platform hala Bitcoin Satın Al’a öncelik veriyor.

BTC hakimiyeti % 70’i aşıyor ve şimdi eski proje de her zaman olduğu gibi ivme kazanıyor. Bu nedenle, boğa piyasasında bile, coinmarketcap raporuna göre pozitif yüzdeye sahip olmak için mücadele eden bazı defi projeleri var. Yani, Bitcoin yaşı, ademi merkeziyetçilik, güvenlik, teknoloji hala fayda sağlıyor diyebiliriz. Bu nedenle, yeni yatırımcıların çoğu, diğer altcoinlere göre yatırım yapılacak en güvenli ve güvenilir para olarak hala Bitcoin’i seçiyor.

2021'de Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Çökecek mi? Neler Olabilir?

Kaynak : pixabay.com

Yatırımcı şimdi aniden Bitcoin’e inanmaya başladı ve son yıldaki güvenlik ve gizlilik muhteşem bir şekilde geliştikçe korkmadan yatırım yapmaya başladı. 2018 yılı ile karşılaştırdığımızda, bitcoin’in saldırıya uğradığına veya diğer altcoinlerin saldırıya uğradığına dair birkaç rapor olduğu için. En iyi finans tabanlı şirketler, Paypal ve diğer e-ticaret platformlarını içeren platformlarında ödeme yöntemi olarak Bitcoin sağlamaya başladı. Hatta Amazon, google, Samsung, Microsoft, Facebook’un Libra 2021’de piyasaya çıkacağı için gelecekte kendi blok zinciri platformlarını başlatmayı planlıyor.

Bununla birlikte, ne zaman yeni teknoloji devi veya başka şirketler blockchain’e girse, Bitcoin fiyatlarında büyük bir balon yaratır.Bunlara dikkat etmek gerekir.

SON SÖZ

Mevcut BTC miktarı bilindiği gibi 21 milyonu geçemeyecek. 2032 yılına kadar da bütün BTC’lerin madenciler tarafından çıkartılacağı düşünülüyor. Ancak 2008 yılında bu yana çıkartılan Bitcoin’lerin sadece ve sadece 4-5 milyon tanesi piyasada işlem görüyor. En az 8 milyon adet Bitcoin’in nerede olduğu tam olarak bilinmiyor. Büyük bir kısmının kaybolduğu düşünülünce piyasada asla 21 milyon adet Bitcoin yer almayacağı anlaşılıyor. Kurumsal firmaların da milyar dolarlarca BTC satın almaya devam etmeleri ile piyasada büyük bir BTC kıtlığı yaşanacak gibi gözüküyor. Hele ki Dow Jones gibi paranın merkezinin de BTC alımına girmesi bekleniyor ki o zaman işte danannı kuyruğu koacak. Belkide 200.000 dolar civarlarına hızla ulaşacak. Uzun vadede ise bir çok ciddi ekonomi uzmanı 1 milyon Amerikan dolarını bekliyor.

2021'de Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Çökecek mi? Neler Olabilir?

Kaynak : pixabay.com

Yine de kripto para borsaların çok kaygan olduğunu ve en ufak kötü haberin fiyatların %100lere varan günlük kayıplara dahi sebep olacağını unutmadan yatırımlarınızı yönlendirin.


UYARI : Bu sayfada yer alan yazı ve rakamların hiç birisi Yatırım Tavsiyesi Değildir. Oluşabilecek zararlardan sitemiz sorumlu değildir.


Leave A Reply