0x Coin (ZRX) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

0x coin, Ethereum ve merkezsiz borsaların işlem görmesine olanak sağlayan açık bir protokoldür. 0x, 2016 yılında kurulan bir platform olup ZRX adı verilen bir tokeni de bulunuyor.

0x sayesinde yatırımcılar akıllı sözleşmeler ile merkezi olmayan borsaları rahatça kullanabilir. Ayrıca; 0x, bu merkezi olmayan borsalar sorununu çözerken hiçbir ücret talep etmiyor. 0x’in asıl amacı ise binlerce tokenin birbiriyle değiştirilmesi için gereken güvenli ortamı oluşturan bir platform olmak.

0x Coin (ZRX) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : 0x.org

Merkezsiz borsaların ana problemi likidite darlığıdır. Bir taraftan birçok merkezsiz borsaların yavaş, diğer merkezsiz borsalarla uyumsuz ve işlem ücretleri çok yüksek miktarda olduğunu söyleyebiliriz. Girilen tüm emirler Blockchain üzerine kaydedildiği için her bir işlem için ayrı ücret alınıyor. Ayrıca, bu işlemlerin hızları blok oluşturma hızına göre de değişkenlik gösterebiliyor. 0x protokolünde ise bu olay biraz farklı. 0x, girilen emirleri ilk önce blockchain dışında kaydedip daha sonra işlem yapılacağı zaman blockchaine yazılacak şekilde ayarlayarak hem işlem ücretlerini ortadan kaldırmayı hem de zaman kaybını ortadan kaldırmayı hedefliyor. 0x protokolünün herhangi bir işlem ücreti talep etmediğini söylemiştik. Ancak 0x protokolü üzerine kurulan merkezsiz borsalar dilerlerse kendi işlem ücretlerini uygulayabiliyorlar.

Nereden Alınır?

ZRX tokeni Ethereum tabanlı olup 0x üzerine kurulan merkezsiz borsalarda işlem ücretleri için kullanılıyor. Tokenin asıl amacı ise 0x protokolündeki geliştirmeleri ile alakalı olan kararları oylamada kullanılması. Satın almak isteyen yatırımcılar, kripto para borsalarından ZRX tokenini edinebilirler.

Advertisement

Leave A Reply