Franchising Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

0

Franchising nedir? Franchising ile iş nasıl kurulur, özellikleri nelerdir? Franchisingin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi.

Franchising Nedir

Franchising; daha önce kurulmuş ve yıllar içerisinde başarısını kanıtlamış bir iş sisteminin bir tür kopyalanmasıdır. İşi kuran kişi o iş modelini birebir kopyalanabilir hale getirerek franchising şeklinde dağıtmaya başlar. Kısacası şube açılma imkanı sağlar. Örneğin McDonalds, Burger King franchising veren işletmelerdir.

Franchising almak için veren kuruluşun aradığı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi ekonomik yeterliliğiniz olmakla birlikte firmanın isteğine göre özel bir takım beklentiler de olabilir. Lokasyon olarak da franchising veren firmanın yatırım planlarına uygun bölgelerde iş yerini açmanız, bu konuda mutabık kalmanız gerekmektedir.

Franchising ile iş kurmak için işin niteliğine göre sermaye gereklidir. Bu durum beş bin dolardan başlayarak 200-300 bin dolara kadar çıkabiliyor. Özellikle Dünya çapında kendini kanıtlamış sistemler çok büyük franchising giriş bedeli alıyorlar. Bu sistemlerin standartları belirlenmiş olduğu için girişimci adayına çok fazla karar imkanı sağlamıyorlar. Türkiye’de Türk kökenli kobi denelebilecek işletmeler 50 bin ile
150 bin dolar aralığında kurulabiliyor.

Franchising almanın avantajları;
Franchising ile risk üstlenmemiş hazır bir sisteme yerleşmiş olursunuz. Zaten tanınmış ve kendini ispatlamış bir marka ile işe başlamak hem reklam avantajı sağlar hem de müşteriniz hazır olur. Personeliniz eğitimli, sisteminiz oturmuş olacaktır. Tanınmış bir marka olduğundan kendini ispatlama, kendi standartlarını oluşturma gibi bir uğraşı gerekmez, hızlı bir şekilde pazara girmiş olursunuz.

Franchising almanın dezavantajları;
Franchising alındığında franchising veren şirketin belli standart ve kurallarına uymak zorunda kalındığından girişimci ve yaratıcı ruhu fazla olan kişilerde belli bir süre sonra tatminsizlik yaratabilir. Çünkü bu durum kendi iş modelini yaratma ve yeniliklere karar verme imkanını ortadan kaldırır.

Franchising ile kurduğunuz işletmenin çok yakınında aynı firmanın bir başka şubesinin açılması durumunda kazancınız düşecek, müşteriniz bölünecektir. Bu durum aslında uzun vadede franchising veren şirket için de dezavantajlı olmakla beraber benzer durumlara rastlanabilmektedir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.