Bankalardan Konut Kredisi Nasıl Alınır?

1

Konut kredisi için gereken evraklar nelerdir? Ev fiyatının ne kadarına kadar kredi alınabilir? Kimler mortgage kullanabilir, nasıl alınır?

Kimler konut kredisi Kullanabilir? Gereken evraklar nelerdir?

Konut kredisi kullanmak isteyen bir kişinin temel olarak 3 tane belgeyi hazırlayarak dilediğiniz bir bankaya başvurabilirsiniz. Bu belgeler; nüfus cüzdanı, ikametgah belgeniz ve geçerli bir gelir belgesidir.
Geliri olan her birey konut kredisi kullanabilir. Konut kredisi kullanamayacak olan kişiler;
-Daha önce kredi borcundan dolayı banka takip kararı çıkmış kişiler,
-Findeks kredi notu düşük ya da yeterli olmayan kişilerdir.

Konut kredisinde kefil istenir mi?
Normalde konut kredilerinde kefil istenmez çünkü konut kredileri ipotekli kredilerdir. Ancak müşterinin gelirinin yetmediği durumlarda bankalar krediyi vermek için kefil isteyebilirler.

Konut Kredisi ile alınan ev satılabilir mi?
Konut kredisi ile alınan evlerde bankanın ipoteği vardır. Ancak satmak isterlerse ipoteği kaldırmadan satabilirler. Konut kredisini alan kişi ödeyememe durumunda evini satarak krediyi önceden kapatabilir. Bu durumda bankalar %2 erken ödeme faizi uygularlar.

Hangi evlere konut kredisi çıkar?
Mortgage kredisi kat mülkiyeti tapusu bulunan konutlara verilir. Bununla beraber Türkiye’de nitelikli konutun fazla olmamasından dolayı, Mortgage inşaattan olan konutlar için de kullanılabilir.Ancak, kat irtifak tapusunun olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Evin Fiyatının Ne Kadarı İçin Alınabilir?
Konut kredisi verilmeden önce bankalar ev ile ilgili ekspertiz raporu isterler. Ekspertiz Sermaye Piyasası Kurulu lisansına sahip gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından gönderilir.Bu ekspertiz konutun acil satış değeri ile gerçek değerine bakarlar. Bunu belirledikten sonra bankaya bir rapor verirler. Böylece konut kredisi verilmeden önce konut için ekspertiz değeri hesaplanmış olur. Ekspertizin belirlediği değerin %75’i oranında bankalar konut kredisi verebilir. Burada konut kredisi almak isteyen kişinin aylık geliri ve ayda ödeyebileceği maksimum miktar da önemlidir. Kişinin aylık gelirinin %35ine kadarlık ödeme koşullarında kredi çıkarılıp, ona göre taksitlendirmeler yapılır.

Konut Kredisini Ödeyemezsem Ne Olur?
İki ay üst üste konut kredinizi ödemezseniz eğer üçüncü taksitte ödenmeze eğer banka size hemen bir ihtarname çeker. Buna rağmen çeşitli sebeplerden dolayı konut kredinizi (mortgage) ödemezseniz banka evinize el koyar.

1 Yorum

  1. Funda Barın on

    Gerçekten benim için çok faydalı oldu bu güzel bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim.

Yorum Yazmak İstermisiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.