Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

0

Günümüz şartlarında birikim yapmanın zor olduğu bilinen bir gerçektir. Ülkemizde hizmet veren banka kuruluşları, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için zor zamanlarında gelirlerine göre kredi verebilmektedir. Kredinin kullanımı ile ilgili olarak da bankalar başvuru esnasında, kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasından sonra, bireye kredinin kullanımına ilişkin banka şubelerinde bulunan müşteri hizmetleri çalışanları ile iletişime geçerek bir takım kredi masrafları hakkında bilgi vermektedir. Kredi başvurusunda bulunan banka müşterileri ise ödemekle yükümlü olmadıkları bu masraflar neticesinde aynı zamanda kredi taleplerini geri çekme hakkına da sahiptirler. Getirilen son düzenlemeye göre bankalar, müşterilerine verdikleri kredi masraflarını geri ödemek zorundadır. Bunun için müşteriler, gerekli dökümanlarla tüketici mahkemelerine bir dilekçe verebilirler.

Banka müşterilerinin kredi çekmek için talep ettikleri tutara ilişkin kredi masrafları ve faiz oranları da farklılık göstermektedir. Dosya masrafı, kredi işlem ücreti ve hayat sigortası gibi masraflar banka müşterileri için her zaman olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Ancak kredi şartlarını kabul eden müşteriler, diğer masraflar arasında bulunan hayat sigortası tamamen müşterinin lehine bir durumdur. Bankadan kredi çeken kişi hayatını kaybederse ne olur sorusunun cevabı da kredi çekerken hayat sigortası yapıldığından dolayı, borcun sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır.

Hangi bankadan hangi tür kredi çekecek olursanız olun, hayat sigortası kapsamında olduğundan dolayı, geri ödeme miktarı ne kadar olursa olsun, kredi çeken kişi hayatını kaybederse, kalan miktarı sigorta şirketi ödemekle yükümlüdür. Banka kredinin kalan tahsilatı için öncelikle ölen kişinin mirasçıları ile iletişime geçmeli ve kefil göstermiş olduğu bir kişi varsa onunla anlaşmaya çalışmaktadır. Ancak kredide kefil yoksa, kredi sahibinin birinci derece akrabalarından kredinin tahsilatı için iletişime geçilir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.